Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Eylül 2011, Cuma 20:41

Aile Hekimleri Ulusal Kongresi başladı

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 2. Ulusal Kongresi AHEKON 2011, 28 Eylül’de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde başladı. AHEF Yönetim Kurulu Genel Başkanı Dr. Hasan Eraydın, 2. Başkan ve Kongre Başkanı Dr. Tayfun Çiğdem’in yanı sıra konularında otör olan pek çok bilim insanın katılacağı ve Acapulco Otel’de gerçekleşen kongre 2 Ekim Pazar günü sona erecek.

KKTC Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Halil Ekinci’nin konuşmacı olarak katıldığı kongrede, Kosova Sağlık Bakanı Yardımcısı Kadir Hüsein ve Naim Fetahu Wonca, Türkiye Temsilcisi Doç. Dr. Mehmet Ungan, UEMO Başkan Yardımcısı Dr. Joseph Portelli Demajo da katılımcı olarak bulunuyor.

Kongrenin açılışında Dr. Hasan Eraydın yaptığı konuşmada Aile Hekimliği sisteminin başlamasından sonra oluşan memnuniyette, şimdilerde önemli oranda düşüş yaşandığını, bunun da sebebinin hekimlerin maddi ve manevi olarak bazı kayıplar yaşaması olduğunu söyledi.

AHEKON 2011 - Hasan Eraydın

Son günlerde hekimlerin motivasyonlarını ciddi şekilde düşürdüğünden bahsetti. Bu sorunun sayısı bugün 20.000’i aşan Aile Hekimleri hakkındaki bazı yönetmelik ve kanunların hazırlık ve karar aşamasında, aile hekimlerinin temsilcisi olan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF)’nun taleplerinin ve önerilerinin, ilgili otoriteler tarafından yeterince dikkate alınmamasından kaynaklandığını belirtti. Bu sorunun aşabilmek içinse yeni bir kavram olan "yönetişim"; başka bir deyimle "karşılıklı etkileşim yoluyla yönetim kavramı"nın ele alınması ve uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Eraydın,

"Eğer bunu başarabilirsek Aile Hekimliği adına daha güzel yarınlardan bahsedilebileceğiz"

dedi.

Dr. Halil Ekinci ise konuşmasında; sağlıkta dönüşüm projesinden bu yana aile hekimliğindeki gelişmeye, hekim sayısındaki artışa, aile hekimliği sisteminin gerekçelerine, vatandaş ve hekimler açısından faydalarına, nüfus artışı ve buradan doğan talebin karşılanması için yapılan çalışmalara dikkat çekti. Ekinci de "Yönetişim" kavramına vurgu yaparak, ortak düşüncenin önemini vurguladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer’in bilimsel araştırmaya ve genç araştırmacılara desteği devam ediyor

Pfizer 17. kez düzenlediği "Pfizer Bilimsel Araştırma Yarışması"nda çocuklarda ve erişkinlerde aşı konulu projeler arasından seçilen araştırmaları ödüllendirdi.

Kapat