Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Eylül 2011, Cuma 20:05

Pfizer’in bilimsel araştırmaya ve genç araştırmacılara desteği devam ediyor

Bilimsel araştırmaları ve araştırmacıları desteklemek amacıyla bu yıl 17.’si düzenlenen “Pfizer Bilimsel Araştırma Yarışması”nda ödül kazanan araştırma projeleri belli oldu. “Çocuklarda ve Erişkinlerde Aşı ile Korunabilen Hastalıklarda Etiyoloji, Epidemiyoloji, Mikrobiyoloji ve Korunma” konulu araştırmaların katılabildiği yarışmada kazananlar 27 Eylül–1 Ekim 2011 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen 4. Ulusal Aşı Sempozyumunda duyuruldu.

Yarışma üniversiteler, kamu kuruluşları ve özel kuruluşlarda çalışan tüm araştırmacıların katılımına açık olarak düzenlendi. Aşı ile korunabilen hastalıklar ile ilgili (epidemiyolojik, mikrobiyolojik, klinik, korunma vb.) çalışmalar yarışmaya kabul edildi. Kazananların alanında uzman hekimlerden oluşan bilimsel jüri tarafından seçildiği yarışmada ilk üçe giren araştırma projeleri bilimsel destekle ödüllendirildi. Yarışmada ödül alanlar şöyle sıralandı:

  • 1.lik Ödülü: Dilek Yılmaz Çiftdoğan
    Hepatit B Aşısına Yanıtsız Çocuklarda İnterferon Gama ve İnterferon Gama Reseptör-1 Gen Polimorfizmleri (Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı)
  • 2.lik Ödülü: Eda Karadağ Öncel
    2010-2011 Kış Sezonunda Görülen İnfluenza Virüsü Tipleri ve Tedavide Oseltamivir’in yeri (Hacettepe Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi)
  • 3.lük Ödülü: Solmaz Çelebi
    Bursa İl Merkezindeki Çocuklarda Rotavirus Epidemiyolojisi: Çok Merkezli, Prospektif Bir Çalışma (Uludağ Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı)

Pfizer Türkiye Medikal Direktörü Turgay Aydınlar düzenlenen yarışmanın amacını şöyle anlattı:

“Pfizer Türkiye olarak üniversiteler, hekimler, eczacılar, ilgili dernek ve resmi kurumlarla stratejik ortaklıklar kurarak ülkemizde Ar-Ge altyapısının gelişmesine ve Ar-Ge faaliyetlerinin artmasına katkıda bulunmakta kararlıyız. İşbirlikleri, eğitimler ve ödüller gibi çok çeşitli projelerle Türk araştırmacıların ve bilim insanlarının uzun yıllardır hep yanında yer aldık. Bu yıl 17. kez düzenlediğimiz bu yarışma ile aşı alanındaki başarılı bilimsel çalışma ve araştırmacılara bir kez daha destek vermekten mutluluk duyuyoruz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Cenova Pharma’da atama

Cenova Pharma'da İnsan Kaynakları ve Kurumsal İlişkiler Müdürü olarak atanan Gülşah Doğan Alakuş, 26 Eylül 2011 itibari ile yeni görevine...

Kapat