Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Ağustos 2011, Salı 16:23

Aile hekimleri Ulusal Kongrede buluşuyor

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu 2. Ulusal Kongresi AHEKON 2011, 28 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde toplanıyor. AHEKON 2011’e KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı İrsen Küçük ve Sağlık Bakan Dr. Ahmet Kaşif, AHEF Yönetim Kurulu Genel Başkanı Dr. Hasan Eraydın, 2. Başkan ve Kongre Başkanı Dr. Tayfun Çiğdem’in yanı sıra konularında otör olan pek çok bilim insanı da katılacak.

28 Eylül-02 Ekim 2011 tarihleri arasında yapılacak olan ve 2.000 doktorun katılımıyla gerçekleşecek 2. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Ulusal Kongresi AHEKON 2011’e davet edilen Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, AHEKON 2011’e katılacağını, aile hekimleri derneklerinin bir federasyon altında birleşmesinin güzel bir şey olduğunu söyleyerek, Türkiye’de 2005 yılında başlayan aile hekimliğinin ileri bir adım olarak değerlendirildiğini ifade etti. Eroğlu ayrıca bu kadar büyük bir organizasyonun KKTC’de yapılıyor olmasının kendileri için çok önemli olduğunu belirtti.

Kongre sürecine her çeşit desteği vereceklerini söyleyen Başbakan İrsen Küçük ve Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Kaşif AHEKON 2011 kongresinin KKTC’de yapılıyor olmasından son derece memnun olduklarını ve bu organizasyona davet edilmekten mutluluk duyduklarını, AHEKON 2011’e herhangi bir olağanüstü durum olmadıktan sonra katılacaklarını söylediler.

Sahada görev yapan 20.000’i aşkın aile hekimi 2010 yılının sonunda bütün illerde sistem içinde çalışmaya başladı. Hazırlanan ulusal kongrede hekimlik pratiğinin hızla geliştiği, yönetsel becerilerin, tıp hukukunun, bilimsel yaklaşımların, hekimin çantasında yerini alması gerektiği bu süreçte hem yoğun bilgi alınmasını sağlayacak hem de diğer hekimlerin deneyimlerinden yararlanabilinecek bir içerik hazırlandı. Kongrede bu doğrultuda birinci basamakta klinik yaklaşımlardan sistem içindeki yönetsel sorunların değerlendirilmesine kadar birçok konu değerlendirilendirilecek.

Kongre hakkında detaylı bilgiye resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dünya Sağlık Dostları küresel sağlık sorunlarını çözmeyi hedefliyor

Pfizer'in kurumsal sosyal sorumluluk programı Dünya Sağlık Dostları ile, çalışanlar farklı ülkelerde sağlık hizmetlerinin kısıtlı olduğu bölgelerde çalışmalara katkıda bulunuyor.

Kapat