Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Ağustos 2011, Salı 12:56

Dünya Sağlık Dostları küresel sağlık sorunlarını çözmeyi hedefliyor

Pfizer’in sağlık alanındaki kurumsal sosyal sorumluluk programı Dünya Sağlık Dostları ile, çalışanlar farklı ülkelerde üç ilâ altı aylık görevlerde yer alarak sağlık hizmetlerinin kısıtlı olduğu bölgelerde sağlık çalışmalarına katkıda bulunuyor.

Pfizer çalışanları programda küresel sağlık sorunlarını çözmeyi hedefleyen ve yeterli sağlık hizmeti alamayan bölgelerdeki çalışmalara katkıda bulunan uluslararası sivil toplum kuruluşlarında üç ilâ altı aylık görevler için gönüllü oluyorlar.

Pfizer Dünya Sağlık Dostları Programı, Pfizer’ın 7 yıl önce doktor ve hemşirelerden oluşan 20 kişilik bir ekibi, az gelişmiş ülkelerde görev almak üzere görevlendirmesiyle başladı. Program çerçevesinde gönüllüler; operasyonel, idari veya stratejik zorlukların aşılmasında, mesleki becerilerini kullanarak ve becerilerini yerel personele aktararak uzun süreli sürdürülebilir değişimi sağlamak için çalışıyorlar. 2003’ten bu yana Pfizer’in dünyanın dört bir yanındaki merkezlerinden 270’ten fazla Dünya Sağlık Dostu programa katılarak, 40 ülkede 40’tan fazla ortak kuruluşla çalıştı.

Pfizer, Dünya Sağlık Dostları programı aracılığıyla, çalışanlarını sağlıkta karşılaşılan zorluklarla mücadelenin ön saflarında hizmet vermek üzere gelişmekte olan 34 ülkenin yanı sıra bu sene Vietnam, Macaristan, Meksika, Çin, Nepal ve Amerika’daki STK’lara da göndermeye başladı. Pfizer Dünya Sağlık Dostları Programına katılan Pfizer çalışanları, Pfizer Sağlık Dostu olarak adlandırılıyor. Pfizer Sağlık Dostları, mesleki uzmanlıklarını kullanarak, kâr amacı gütmeyen kuruluşlarla ve devlet kuruluşlarıyla işbirliği içinde, yetersiz hizmet gören kesimlerin sağlık hizmetlerine erişimini iyileştirmek için tam zamanlı çalışıyor.

7 Nisan’da Dünya Sağlık Örgütü sponsorluğunda kutlanan Dünya Sağlık Günü onuruna, Pfizer’in Küresel Sağlık Dostlarının dünya genelinde daha güçlü sağlık altyapıları oluşturmak için uluslararası sivil toplum örgütleriyle yaptıkları işbirliklerini sergileyen fotoğraflardan oluşan bir sergi PfizerWorld sitesinde yayınlandı. Programa katılanların çalışmaları, böylece şirket genelinde duyurularak şimdiki ve gelecekteki program gönüllülerine motivasyon sağlandı.

Pfizer - Dünya Sağlık Dostu - Aybike Budak

Programa Türkiye’den de Ekim 2008–Mart 2009 tarihleri arasında, İnsan Kaynakları Divizyonu’ndan 6 ay süreyle katılan Aybike Budak, Namibya‘ya giderek 6 ay boyunca IntraHealth International adlı Sivil Toplum Kuruluşu’nun yürüttüğü Capacity projesinde sağlık çalışanlarının İK süreçlerinin ve sistemlerinin iyileştirilmesi için projede görev alan İK çalışanlarına mentorluk yaparak destek olmuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hekimlerin gözünden ‘Yaşamın Görünmeyen Engelleri’

Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının gündelik hayatta karşılaştıkları zorluk ve engeller Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneğinin düzenlediği fotoğraf yarışmasıyla...

Kapat