Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

6 Eylül 2013, Cuma 14:29

Aile hekimleri hemşirenin patronu oldu

Yeni yönetmelik taslağı aile hekimlerini hemşirenin patronu yaptı. İsyan eden 22 bin hemşire bakanlığa dilekçe yağdıracak.

Aile hekimlerinin yanında görev yapan hemşirelerin kaderi, Sağlık Bakanlığı’nın yeni hazırladığı yönetmelik taslağıyla doktorlara bağlandı. Yönetmeliğe göre; aralarında hemşirelerin de bulunduğu aile sağlığı elemanlarının işe alınma ve işten atılma yetkisi yanında çalıştığı doktorların olacak. Aile hekimleriyle çalışan aile sağlığı elemanları isyanda.

DOKTORA BAĞLANDI
Yaklaşık 20 bin aile hekiminin yanında görev yapan ortalama 22 bin aile sağlığı elemanının kaderini doktorlar belirleyecek. Takvim’de yer alan habere göre; Bakanlığın yeni yönetmeliğiyle yanında çalışacak hemşireye aile hekimleri karar verecek. Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle doktorlar hemşirelerin patronu olacak. Halen valilikler tarafından sözleşmesi yapılan tüm hemşire ve aile sağlığı elemanları, bundan böyle doktorlar tarafından işe alınacak ve isterse işten de çıkarılacak. Doktor her yıl aile sağlığı elemanıyla sözleşmesini yenileyebilecek. Yönetmeliğin mesleğin geleceğini tehlikeye attığını savunan aile sağlığı elemanları, yönetmeliğin ilgili maddesinin yürürlüğe sokulmaması için Sağlık Bakanlığı, sağlıkçılardan sorumlu sendikalar ve bağlı oldukları derneklerin kapısını aşındırıyor. Aile sağlığı elemanları sözleşmelerinin eskisi gibi valilikler tarafından yapılmasını istiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorlar ve diş hekimleri Seviye Tespit Sınavı 2013 Eylül’de

Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavına ve 8 Eylül 2013 tarihinde yapılacak 7 Eylül 2013...

Kapat