Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Nisan 2011, Salı 17:47

AİFD’den Aile Hekimliği ile ilgili basın açıklaması

7 – 8 Nisan 2011 tarihlerinde internet ortamındaki bazı haber portallarında ve basılı mecralarda yayımlanan haberlerde aile hekimliği uygulamasının ilaç kullanımına etkilerine ilişkin veriler ve Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’ne (AİFD) atfedilen bazı yorumlar yer almıştır.

Aynı haberde, bir firma yetkilisinin görüşlerine dayanılarak, "aile hekimliğinin ilaç tüketimini gereğinden fazla artırıcı rol oynadığı, aile hekimlerini ilaç yazarken titiz davranmadıkları ve akılcı ilaç kullanımını bilmedikleri, bu alanda acilen eğitim gerektiği" yönünde ifadeler yayımlanmıştır.

AİFD basına böyle bir haber servis etmediği gibi bu ifadelerin kesinlikle AİFD’nin veya herhangi bir temsilcisinin görüşü olmadığını vurgulamakta yarar görmekteyiz.

Aile Hekimliği Sisteminin uygulamaya konulması, ülkemizde Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin yaygınlaşması, kalite standartlarının yükselmesi ve Kronik Hastalık Yönetimi’nin etkinleştirilmesi açısından önemli bir reform olmuştur. AİFD olarak değerli aile hekimlerimizin bu sistemi ayakta tutmak ve yürütmek için özveri ile çalıştıklarının bilincindeyiz. Değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla,

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği
 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kilo Kontrol Hareketi ve doğru beslenmeye yönelik ipuçları

Türk Obezite Vakfı'nın fazla kilo ve obezite ile mücadele için geliştirdiği Kilo Kontrol Hareketi, herkesi sağlıklı bir yaşam için kilo...

Kapat