Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Temmuz 2014, Cuma 14:45

AIDS’i araştıran ekip de düşen uçaktaydı

Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a giderken Ukrayna’da düşen Malezya Havayolları’na ait yolcu uçağında, Avustralya’daki AIDS konferansına giden tanınmış araştırmacıların bulunduğu açıklandı. Uçağın parçalanan gövdesi bir köyün çok yakınına düştüğü diğer parçalar ve onlarca ceset 4 kilometrekarelik alana yayıldığı belirtildi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Brisbane’de gazetecilere yaptığı açıklamada, düşen uçakta Melbourne’de pazar günü başlayacak 20. AIDS Konferansı katılımcılarının da bulunduğunu söyledi. Bishop, uçağın, Kuala Lumpur’dan sonra Avustralya’nın Perth kentine devam etmesinin planlandığını belirtti. 
Hayatını kaybeden tanınmış akademisyenler arasında Uluslararası AIDS Topluluğu’nun eski Başkanı Joep Lange’ın da bulunduğu sanılıyor. 

Malezya Havayolları, uçağının düşmesinin ardından, Avrupa seferlerinin rotalarının değiştirildiğini bildirdi. Malezya Havayolları’nın açıklamasında, Avrupa’ya ya da Avrupa’dan yapılan seferler için, Uluslararası Sivil Havacılık Kurumu tarafından daha önce “güvenli” ilan edilen rota yerine, alternatif rotalar belirlendiği kaydedildi. 

Malezya Başbakanı Necip Rezak, uçağın düşmeden önce imdat çağrısı yapmadığını bildirmişti.  ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da uçağın, “görünüşe bakılırsa vurulduğunu” belirterek ayrıntıların henüz netlik kazanmadığını söylemişti. 

Malezya Havayolları Avrupa Direktörü Huib Gorter, uçakta 283 yolcu ve 15 kişilik mürettebat olduğunu bildirmişti. İlk belirlemelere göre, yolcular arasında 154 Hollandalı, 27 Avustralyalı, 23 Malezyalı, 11 Endonezyalı, 4 Alman, 6 İngiliz, 4 Belçikalı, 3 Filipinli ve 1 Kanadalı olduğunu belirten Gorter, diğer yolcuların milliyetlerinin henüz tespit edilemediğini söylemişti. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Toxoplasma gondii adlı parazit kansere çare olabilir

Kedi dışkısında bulunan bir çeşit parazitin kanser tedavisinde zararlı hücreleri yok etmede etkili olduğu anlaşıldı. Yapılan ön testlere göre, parazitler...

Kapat