Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

18 Temmuz 2014, Cuma 14:02

Toxoplasma gondii adlı parazit kansere çare olabilir

Kedi dışkısında bulunan bir çeşit parazitin kanser tedavisinde zararlı hücreleri yok etmede etkili olduğu anlaşıldı. Yapılan ön testlere göre, parazitler ur ve yumurtalık kanseri tedavisinde kullanılabilir.

Toxoplasma gondii adlı tek hücreli parazit, normal koşullar altında insan ve kedilerde bir takım hastalıklara sebep oluyor. Ancak Dartmouth-Hitchcock Sağlık Merkezi’ndeki bilim adamları, parazitin kanserli hücrelere karşı silah olarak kullanılabilecek yeni bir versiyonunu üretmeyi başardı. Sağlık merkezinden Mikrobiyoloji ve Bağışıklıkbilimi Profesörü David J. Bzik, ürettikleri parazitin kanserli hücrelerle mücadele etmek için bağışık sistemini harekete geçirdiğini belirtti. Araştırma ekibinden Barbara Fox ise laboratuvar koşullarında üretilen parazitin normalinden farklı olduğunu belirterek, “Dönüştürdüğümüz parazit, tümörü ve kanserli hücreleri temizlemek için bağışıklık sistemini yeniden düzenliyor.” dedi. 

Henüz test aşamasında olan ve zararlı etkilerinin bulunup bulunmadığı araştırılan yeni yöntem kullanılabilir hale gelirse, gelecek nesillerin kedilere bakışı farklı bir boyut kazanacak. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Taklitçi hastalık Lyme, 350 hastalığın kaynağı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yaklaşık 350 çeşit hastalığın taklitçisi olarak belirtilen Lyme hastalığının Türkiye için de tehdit oluşturduğu belirtildi. Dokuz...

Kapat