Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Ağustos 2013, Pazartesi 14:30

Ağrılara ‘kuru iğneleme’ yöntemi

Samsun Medical Park Tıp Merkezi doktorlarından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elif Berber Menekşe “kuru iğneleme” hakkında bilgi verdi. Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe, “Kuru iğneleme tedavisi şekil olarak akapunktura benzeyen ama uygulaması tamamen farklı olan bir tedavi yöntemidir. Kas iskelet sistemi ağrılarının en önemli nedeni kas spazmıdır.

Kas spazmı birçok ağrı sendromu olarak kendini gösterir: Boyun ve baş ağrısı, bel ağrısı, çene ağrısı, omuz ve sırt ağrısı, tendinitler tendon yıpranmaları, kas gerilmelerinde, ağrılı kas spazmları gibi kendini gösterir. Kaslardaki spazmlar kaslara ve tendonlara baskı yaparak eklemlere binen yükü artırır, omurgada disklere baskı yaparak fıtıklaşmalar, eklemlerde kireçlenmelere ve baş ağrısı çene ağrısı gibi bölgesel ağrılara da neden olurlar, kas spazmı damar basısı yaparsa üşüme, soğukluk, ağrı ve ödeme, sinir basısı yapar ise siyatalji gibi yayılan sinir ağrıları oluşturur” diye konuştu.Dr. Menekşe, “Kuru iğneleme metodun çeşitli uzunluktaki çok ince olan iğnelerin kaslardaki spazmın oluşturduğu tetik noktalara batırılarak yarım saat bekletilmesi ile spazmın çözülmesi esasına dayanır, beş dakikada bir yapılan çevirme yöntemi ile spazm olan tetik noktanın hızlıca çözülmesi sağlanır” şeklinde konuştu.

Kuru iğneleme yönteminin ağrılı kas spazmlarının tedavisinde kullanılan en etkili yöntemlerden biri olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Elif Berber Menekşe, “Etkisini ilk seansta gösterir. Spinal refleksler ve (golgi tendon organı) kas iğciğinin uyarılması yoluyla kısalmış ve fibrotik olan kasın gevşemesi sağlanır. Bu şekilde kas uzar, daha canlı ve esnek hal alır, kas kuvveti artar. Genelde 5 günde bir uygulanan dört veya beş seanslık bir programda tam iyileşme sağlanır. Fizik tedavi, ilaç tedavisi, kinezyotaping bantlama ve egzersiz tedavi gibi tedavilerle beraber uygulanabilir ve tedavinin etkinliği bu şekilde daha da çok artırılabilir” ifadelerini kullandı.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Elif Berber Menekşe şu bilgileri verdi: “Manuel terapi eklemlere ve/veya ilişkili yumuşak dokulara, örneğin blokaj hissedilen kaslara uygun hastalarda yapılan ve el becerileri gerektiren hareketlerdir. Fizik tedavi ve diğer tedavilere cevap vermeyen ağrılarda alternatif bir tedavi yöntemidir. Kinezyotaping bantlama ise bel boyun omuz diz ağrısı gibi ağrıları azaltmak, ayak bileği travması sonrası ayak bileği dönmelerini engellemek, kol ve bacaklardaki ödemi azaltmak, güçsüz kasları uyarmak, aşırı kullanım yaralanmalarını tedavi etmek için kullanılan faydalı bir yöntemdir.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
50 bin katarakt hastasına 20 doktor

4 milyon Nüfusa sahip Moritanya’da 50 binin üzerinde katarakt hastası var. Buna karşılık ülkedesadece 20 göz hastalıkları uzmanı doktor var....

Kapat