Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Ağustos 2013, Pazartesi 13:30

50 bin katarakt hastasına 20 doktor

4 milyon Nüfusa sahip Moritanya’da 50 binin üzerinde katarakt hastası var. Buna karşılık ülkedesadece 20 göz hastalıkları uzmanı doktor var. Yeryüzü Doktorları,bu durumun farkındalığıyla Göz Nuru Projesi kapsamında 24-29 Ağustos tarihleri arasında Moritanya’nın başkenti Nouakchott’tagidecek.Toplam 6 kişiden oluşan Gönüllü Sağlık Ekibihem Göz Nuru hem de Beslenme Sağlığı Merkezi projeleri kapsamında aktif çalışmalar yapacak.

Sahra altı Afrika’da çok yaygın olan katarakt, Moritanya’da da ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturuyor.Nüfusu 4 milyona yaklaşan Moritanya’da vaka sayısı 50 binin üzerinde ve ülkede sadece 20 göz hastalıkları uzmanı hizmet veriyor. Bu çerçevede, Yeryüzü Doktorları ve İnsa-Der bölgenin göz hastalıkları alanında düşük olan sağlık servis kapasitesini geliştirmek, bekleyen katarakt hastaların ameliyatlarını yapmak ve FAKO cerrahisi konusunda yerel doktorlara tıbbi eğitimler vermek üzere 24-29 Ağustos 2013 tarihlerinde Moritanya’ya bir Gönüllü Sağlık Ekibi gönderiyor.

Kötü yaşam koşulları, sahra şartları, yetersiz beslenme, Afrika’da katarakt başta olmak üzere birçok göz hastalığının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu nedenle Sahra Altı Afrika’da milyonlarca insan günışığına hasret yaşıyor. Yeryüzü Doktorları, hastalarla birlikte ailelerinin de yaşamını felç eden bu göz hastalıklarını iyileştirmek amacıyla başlattığı “Göz Nuru” projesiyle katarakt ameliyatlarının yanı sıra önleyici tedbirler uygulayarak diğer göz hastalıklarını da tedavi ederek, Afrikalı insanların günışığına kavuşmasını sağlıyor.2006 yılından beri düzenli aralıklarla başta Nijer ve Kenya olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlerde göz hastalıklarına yönelik tıbbi kamplar düzenleyen Yeryüzü Doktorları, bölgeden gelen taleplere istinaden Göz Nuru Projesini Moritanya’da da başlatıyor.

Moritanya’ya gidecek ekipte İstanbul Tıp Merkezi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Oktay Özkan, Ümraniye Göz Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. İnayet Andı ile beraber Yeryüzü Doktorları yöneticileri de yer alıyor.

Yeryüzü Doktorları Göz Nuru Projesi çalışmalarına ek olarak Somali ve Nijer’de yürüttüğü Anne, Çocuk ve Beslenme Sağlığı Merkezleriprojesini Moritanya’da da uygulamak için hazırlıklara başladı. Türk Kızılayı ortaklığı ile yapılması planlanan bu proje kapsamında ihtiyaç analizi ve yerel kurumlarla proje görüşmeleri yapılacak.Yeryüzü Doktorları bağışçılarının ‘Bebekler Açlığa Dayanamaz’ kampanyası kapsamında Ramazan boyunca yaptığı desteklerle Nijer’de binin üzerinde anne ve bebeğe ulaşıldı. Devam eden kampanyaya destek olmak isteyenler www.yyd.org.tr adresinden online bağış yapabildikleri gibi MAMA yazıp 6612’ye göndererek 1 bebeği 5 gün besleyebiliyorlar.


SİZ DE YORUM YAPIN