Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Eylül 2013, Pazartesi 15:11

“Afatinib” kanser hastaları için yeni bir tedavi seçeneği

Boehringer Ingelheim’ın yeni onkoloji ürün grubunun öncüsü “afatinib” için ilk ruhsat alındı. Araştırmalar, afatinib adlı etken maddenin, akciğer kanseri hastalarının yaşam sürelerini ve yaşam kalitesini artırdığını gösteriyor.

EGFR pozitif akciğer kanseri bulunan hastalar için yeni bir tedavi seçeneği geliştirildi. EGFR mutasyonu pozitif NSCLC hastalarında yeni bir kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımı sunan afatinib, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onayını da aldı. Bu onay, EGFR mutasyonu pozitif akciğer kanseri bulunan hastalarda yapılan en büyük uluslararası Faz III çalışması olma özelliği taşıyan LUX-Lung 3 çalışmasıyla desteklendi.

Afatinib’in artıları:

  • Yapılan araştırmalar, birinci sıra tedavi olarak afatinib alan hastaların neredeyse bir yıl tümörlerinde yeni bir büyüme olmadan yaşadığını gösteriyor.
  • Bunun yanı sıra, afatinib alan ve en sık rastlanan iki EGFR mutasyonunu (Del19 ve L858R) barındıran tümörlere sahip hastalar bir yıldan fazla bir süre tümörde ilerleme olmaksızın yaşarken, karşılaştırılan gruptaki hastalar yarım yılın biraz üzerinde yaşadı.
  • Buna ek olarak, afatinib alan hastalar akciğer kanseri semptomlarında da standart kemoterapi tedavisi alanlara göre iyileşme yaşadı ve daha iyi bir yaşam kalitesine sahip oldu.

Boehringer Ingelheim’ın Tıp Bölümünden Sorumlu Başkan Yardımcısı Prof. Klaus Dugi yaptığı açıklamada; “EGFR mutasyonu pozitif NSCLC hastalarında yeni bir kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımı sunan afatinibin ilk onayını aldığını duyurmaktan memnunluk duyuyoruz. Bu onay onkoloji alanındaki araştırma ve geliştirme programımızdan ortaya çıkacak bir çok ürün olmasını umut ettiğimiz ürünlerin ilkidir ve yenilikçi bilimi hastalara yeni tedavi seçeneklerine dönüştürme konusunda süregelen kararlılığımızın önemini ortaya koymaktadır” dedi.

Boehringer Ingelheim FDA onayının ardından, afatinibi dünyanın dört bir yanındaki hastalara ulaştırmak için farkli ülkelerde ruhsat başvuruları da yaptı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Nöbetçi eczaneler ‘akıl’lanacak

Kayseri Eczacılar Odası, nöbetçi eczanelerin yerlerini gösterecek sistemi önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planlıyor. Nöbetçi eczaneler konusunda zaman zaman şikâyet aldıklarını...

Kapat