Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Eylül 2013, Pazartesi 13:47

Nöbetçi eczaneler ‘akıl’lanacak

Kayseri Eczacılar Odası, nöbetçi eczanelerin yerlerini gösterecek sistemi önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planlıyor.

Nöbetçi eczaneler konusunda zaman zaman şikâyet aldıklarını kaydeden Kayseri Eczacılar Odası Başkanı Oğuzhan Ulutaş, nöbetçi eczane uygulamasını akıllı telefonlara taşıyacaklarını söyledi. Uygulamanın cep telefonuna indirilmesinin ardından hasta yakınlarının nöbetçi eczaneyi daha çabuk bulabileceğini belirten Ulutaş, “Nöbetçi eczanelerle ilgili şikâyeti azaltmak için akıllı telefonlar için uygulama başlattık. Büyükşehir Belediyesi’nin bu tür uygulama yapacağı üzerine biz de ortak olmak istedik. Akıl telefonda nöbetçi eczanelerin işaretlenmesi gibi ve nöbetçi eczaneye ulaşma gibi çözüm düşünülüyor. Çalışmanın sonuna gelindiğini söyleyebiliriz” dedi.

Hasta yakınlarının hastane karşısında çok sayıda eczanenin nöbetçi olarak hizmet vermesini istediğini, ancak bunun mümkün olmayacağını kaydeden Ulutaş, ”Yan yana bütün eczaneleri açık tutamazsanız. 250 metre ilerdeki nöbetçi eczaneye kimse gitmek istemiyor. Hasta yakınları ilacı hemen almak için çıkar çıkmaz karşısında nöbetçi eczane bulmak istiyor. Buraya endeksli nöbetçi sistemi kuramazsanız” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorların yüzde 40’ı el hijyenine dikkat etmiyor

Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptırdığı araştırmaya göre, doktorların yüzde 40'ı el hijyenine dikkat etmiyor. DSÖ'nün "Temiz Bakım Güvenli Bakımdır Programı"nın etkinliğini...

Kapat