Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

30 Ocak 2012, Pazartesi 16:12

Actavis, onkoloji hemşirelerine yönelik etkinliklerine 2012’de de devam ediyor

Actavis, çeşitli onkoloji kliniklerinden 50 hemşire ile bir araya gelerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiği “taksan bazlı tedavilerde güvenlik” konulu 2012 yılı eğitim seminerlerine başladı. Firma, geçtiğimiz Aralık ayında da yine onkoloji kliniklerinden 40 hemşire ile bir araya gelerek “taksan bazlı tedavilerde güvenlik” konulu bir eğitim semineri düzenlemişti.

Actavis’in düzenlediği seminere; İstanbul Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Doç. Dr. Gülbeyaz Can, İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü’nden Uz. Dr. Fatma Şen ve Actavis Onkoloji Grubu Ürün Müdürü Uz. Dr. Aykan Özaslan sunumlarıyla katıldılar.

2011 yılında Actavis’in başlattığı ve 2012 yılında sürekliliği hedeflenen eğitim seminerlerinde, onkoloji hemşirelerinin taksan bazlı ilaç uygulamalarında karşılaştıkları sorunların tartışılması, çözüm yollarının gözden geçirilmesi ve istenmeyen etkilerden nöropatinin farmakolojik ve non-farmakolojik çözümlerinin katılımcılara aktarılması amaçlanıyor. Seminerlerde, ilaç sektöründe sitotoksik ilaçların kullanımında yaşanan zorlukların aşılmasına yönelik çalışmaların da katılımcılarla paylaşılması hedefleniyor.

Actavis, onkoloji hemşirelerine yönelik etkinliklerine devam ediyor

Onkolojinin, ilaçların uygulayıcısı olan hemşirelerin diğer branşlara göre daha ön planda olduğu bir tedavi alanı olduğunu belirten Actavis Onkoloji Grubu Ürün Müdürü Uz. Dr. Aykan Özaslan, sitotoksik grubu ürünlerin uygulama sırasında çevreye ve temas halinde uygulayıcıya zarar verebildiğini açıkladı. Özaslan, sitotoksiklerin kullanımında alınacak güvenlik önlemlerinin önemine dikkat çekerek, ilaç üreticilerinin kullanıma sundukları ürünlerde uygulayıcıların güvenliğini ön planda tutmak için üretim aşamalarında gerekli önlemleri almak ve uygulamayı daha güvenli hale getirecek teknolojiyi kullanmak zorunda olduklarının altını çizdi.

Actavis‘in düzenlediği bu seminerlerle farkındalığı artırmayı hedeflediğini ve sağlık personelinin eğitimini desteklemeye devam edeceklerini açıklayan Uz. Dr. Özaslan, toplantıların tüm yıl boyunca Türkiye genelinde devam edeceğini söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk bilim adamına Harvard ödülü

Pfizer Global Araştırma ve Geliştirme Diagnostik Birimi Başkanı ve İdari Direktörü Dr. Hakan Şakül, Harvard Üniversitesi'nin 7. Kişiye Özel Tıp...

Kapat