Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Mayıs 2014, Cuma 10:59

Abdi İbrahim, CinnaGen ile anlaşma imzaladı

İran’a uygulanan ambargo yavaş yavaş hafiflerken Türk şirketleri de rotasını Tahran’a çevirdi. 2015’te İran’a yatırım yapmaya hazırlanan Abdi İbrahim, ilaç devi CinnaGen ile anlaşma imzaladı.

Ambargoların yavaş yavaş hafifletilmesi İran’ı yabancıların gözdesi haline getiriyor. Özellikle Körfez sermayesinin artan ilgisi Türk şirketlerini de harekete geçirdi. Türk firmaları, İran’da yatırım fırsatı aramaya koyulurken, İranlı şirketlerle de işbirliği anlaşmaları imzalamaya başladı. Türkiye’nin önde gelen ilaç şirketlerinden Abdi İbrahim, İran ile masaya oturan ilk sağlık firması oldu. Abdi İbrahim’in İran’da işbirliği yaptığı şirket ise ülkenin en büyük sağlık firması CinnaGen. Abdi İbrahim, Tahran merkezli biofarmasotik ilaç üreticisi CinnaGen ile işbirliği anlaşması imzaladı. 

‘2015’te yatırım olur’ 
Alanında Ortadoğu’nun en büyük ilaç firması olan CinnaGen ile yapılan işbirliğinin ilk ayağı ise teknoloji transferi olacak. Ardından işbirliğinin ortak yatırıma dönüşmesi bekleniyor. 1994’te kurulan CinnaGen 42’den fazla ilaç üretiyor. Ambargoların yumuşamasıyla İran’a yatırım kararını kasımda açıklayan Abdi İbrahim’in Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, “Bir süredir İran’a yönelik birtakım girişimlerimiz vardı. Süreci hızlandıracağız. İran, mevcut durumda ithalat yerine İran’da üretim yapılmasını istiyor. Pazarda eğer bir ilaç yoksa, ithalatını kabul ediyor. Bu nedenle oradaki bir firmayla anlaşıp üretimi orada yaptıracağız. Üretim süreci 2015’i bulacaktır” demişti. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Nehirde yoğun antibiyotik tespit edildi

Çin'de birçok büyük nehirde yoğun antibiyotik tespit edildi. Şinhua ajansının Çin Bilim Bülteni adlı akademik dergideki rapora dayandırarak verdiği haberde,...

Kapat