Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Mart 2012, Salı 18:16

Abbott’da yeni yapılanma, yeni şirket

Abbott, 2012 sonunda faaliyete geçmesini beklediği yeni, bağımsız araştırmacu ilaç şirketinin adının AbbVie olacağını duyurdu.

Yeni şirketin adının belirlenmesi, Abbott’un biri farklı alanlarda faaliyet gösteren tıbbi ürünler, diğeri araştırma temelli ilaç ürünleri olmak üzere halka açık iki şirkete ayrılacağını ilan ettiği 2011 yılı Ekim ayında başlayan süreçteki en son dönüm noktası. Araştırmacı ilaç şirketi AbbVie, Abbott’un mevcut önde gelen yenilikçi ilaç ve biyolojik ürünler portföyünü içerecek.

Abbott ismi ile faaliyet göstermeye devam edecek olan şirket ise, aralarında temel farma ürünlerinin, cihazların, tanı ve beslenme işlerinin bulunduğu çeşitli tıbbi ürünler portföyünden oluşacak.

Miles D. White, Abbott Başkanı ve CEO’su olarak görevine devam ediyor. Şu anda Global İlaç Ürünleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Richard A. Gonzalez, AbbVie’nin başkanı ve CEO’su görevine getirildi.

>Bugünkü yıllık cirosu 18 milyar dolar

Abbott tarafından yayımlanan duyuruda, şirketin adının Abbott ve “vie” kelimelerinin birleşiminden türetildiği belirtiliyor. “Vie”, Latince hayat anlamına gelen “vi” kökünü ifade ediyor. Duyuruda,

“Bu sözcüğün ilk kısmı, yeni şirketi, Abbott’a ve Abbott’un öncü bilim mirasına bağlıyor.”

şeklinde konuşan Gonzalez, sözlerini şöyle sürdürüyor:

Vie ise şirketin tüm dünya çapında insanların hayatlarını iyileştirmek için geliştirmeye devam edeceği hayati çalışmalara dikkat çekiyor.”

White ise,

“Güçlü bir ürün ailesine sahip olan AbbVie, en kritik tıbbi ihtiyaçlardan bazılarını hedefleyen büyük yeniliklere odaklanarak pazarda öncü bir performans sunan ve hastaları iyileştirmeye yönelik daha gelişmiş çözümler öneren bir şirket konumuna gelecek.”

diye konuşuyor.

Bugünkü yıllık cirosu 18 milyar dolar olan araştırmacı ilaç şirketi, aralarında romatoloji, dermatoloji, gastroenteroloji, neonatoloji, üroonkoloji, kadın sağlığı, viroloji gibi tedavi alanlarındaki ürünlerin bulunduğu, pazarın öncüsü olan markalardan oluşan bir portföyü bulunacak. Hepatit C, immünoloji, kronik böbrek hastalığı, kadın sağlığı, onkoloji ve sinirbilim gibi önemli tedavi alanlarındaki yenilikçi Ar-Ge ürünlerinin varlığı şirketin gelecekteki büyümesini hızlandırmaya yardımcı olacak.

Duyuruya göre, AbbVie logosu ve görsel kimliği şirket faaliyete geçtiğinde açıklanacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Geleceğin E Hali” konferansı gerçekleşti

Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği (PGED) tarafından düzenlenen organizasyon ile 23-25 Mart tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Kapat