Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Mayıs 2011, Salı 18:29

Abbott, Türkiye lojistik operasyonlarında iş ortağı olarak Ekol Lojistik ile çalışacak

İlaç, beslenme, hastane ve diagnostik ürünler alanında faaliyet gösteren dünyanın önde gelen ilaç firmalarından biri olan Abbott, Türkiye lojistik operasyonlarında iş ortağı olarak tercihini, sağlık sektörünü stratejik olarak ele alan Ekol Lojistik’ten yana kullandı.

2011 yılında sağlık sektöründe 2010 yılına göre yüzde 70 büyüme hedefleyen Ekol, Tuzla Logipark Kampüsü’nde Yasemin ismiyle Türkiye’nin en büyük mümessil ecza deposunu açtı. 20.000 metrekarelik yeni tesisinin iç düzenlemeleri ve dünya çapındaki sektörel standartlara uyumu için 5 milyon Euro yatırım yapan Ekol, 2011 yılının ilk çeyreğinde uluslararası ve ulusal dağıtımlarda kullanılmak üzere ayrıca 1 milyon Euro’luk sıcaklık kontrollü araç yatırımı gerçekleştirdi. Firmadan verilen bilgiye göre, 2011 yılının sonunda ise üçüncü ilaç dağıtım merkezinin faaliyete alınması ile ilgili olarak yatırım planları da devam ediyor.

Ekol ve Abbott’un yaptığı uzun soluklu iş birliğine göre, Abbott Türkiye’nin lojistik operasyonları Ekol tarafından yürütülecek. Bu proje ile Ekol; ilk defa lojistik operasyonlarını bir lojistik iş ortağına devreden Abbott’a, antrepo hizmetlerinin yanı sıra gümrüksüz depolama, stok yönetimi, ürün kontrolü, numune alma, sipariş yönetimi, paketleme, iade ve imha yönetimi, sekonder ambalajlama, nakliye ve dağıtım hizmetlerini de sunacak.

Ekol Genel Müdürü Umur Özkal’ın ilaç sektöründeki gelişimleriyle ilgili;

"2010 yılında açtığımız Türkiye’nin en büyük mümessil ecza deposu Yasemin Tesisimiz ile ilaç sektöründe hızlı bir ivme yakaladık. Bu alanda portföyümüze dahil ettiğimiz büyük firmalarla uzmanlığımızı artırarak bu konudaki artan başarımızı devam etmeyi hedefliyoruz."

ifadesine yer verilen açıklamada Abbott ile girişilen işbirliğinin ilerleyen dönemde farklı alanlara yayılmasının planlandığı da belirtiliyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Prof. Dr. Aydın Aytaç’ın anılarını topladığı kitabı ‘Kalbe Adadığım Bir Hayat’ çıktı

Ünü Türkiye sınırlarını aşmış öncü bir kalp cerrahı olan Prof. Dr. Aydın Aytaç'ın mesleki anılarını anlattığı biyografisi "Kalbe Adadığım Bir...

Kapat