Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Mayıs 2011, Salı 17:38

Prof. Dr. Aydın Aytaç’ın anılarını topladığı kitabı ‘Kalbe Adadığım Bir Hayat’ çıktı

Ünü Türkiye sınırlarını aşmış öncü bir kalp cerrahı olan Prof. Dr. Aydın Aytaç’ın mesleki anılarını anlattığı biyografisi "Kalbe Adadığım Bir Hayat" ismiyle raflarda yerini aldı. Okurların yoğun ilgisi ile karşılaşan kitapta Aydın’ın tıp dünyasında ilk kez gerçekleştirdiği ameliyatlardan yurtdışı deneyimlerine ve hastalarıyla paylaştığı yakın ilişkilere kadar pek çok değerli anı yer alıyor.

‘Kalbe Adadığım Bir Hayat’ isimli kitabında meslek hayatının hikayesini duygusal bir dille anlatan Prof. Dr. Aydın Aytaç, anılarının yanı sıra Türkiye’de kalp cerrahisinin kuruluş ve gelişiminin tarihini de gözler önüne seriyor. Meslektaşları için yol gösterici, hastaları için kurtarıcı olmuş hümanist bir cerrahın hayatını hoş anekdotlarla, fotoğraflarla, belgelerle anlatan kitabın sonunda gerçek bir vakaya dayanan dokunaklı bir öykü de yer alıyor.

Pediatrik ve bebek cerrahisinin de Türkiye’deki kurucusu olan Prof. Dr. Aytaç; hayatını kurtardığı bebekler için kitabında

"Çocuklarda, bebeklerde ve özellikle 1 günlük bebeklerde yaptığım ameliyatların başarılı şekilde sonuçlanmasının benim için çok ama çok ayrı bir yeri olmuştur. Erişkinlere yaptığınız bir ameliyatla, onlara 10-15 yıl kazandırabilirsiniz. Ama daha birinci gününü doldurmamış, henüz 3-5 kiloluk bir bebeğin, küçücük ceviz büyüklüğündeki kalbini açıp, o incecik narin damarlarına attığınız, yarım milimetre bile hata affetmeyecek ve sadece en yakınınızdaki baş asistanın görebileceği dikişlerden sonra tamamlanan ameliyatlar ile onların yaşamına ekleyebildiğiniz 70-80 yılın verdiği mutluluğu düşünebiliyor musunuz? Kalpleri hep kalbimde yaşıyor"

ifadesini kullanıyor.

‘Kalbe Adadığım Bir Hayat’ Boğaziçi Üniversitesi Yayınları tarafından yayınlanıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche Vemurafenib’in ileri evre deri kanserinde kullanımı için FDA ve EMA’ya başvurular yapıyor

Roche, BRAF V600 mutasyon-pozitif metastatik melanomlu kişilerde kullanım amacıyla, Vemurafenib için ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne (FDA) ve Avrupa İlaç...

Kapat