Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Mayıs 2009, Perşembe 20:12

A-hekim.tv yayına başladı

Bu yıl sonuna kadar Türkiye çapında 59 ilde uygulamaya geçmesi beklenen aile hekimliği sistemine koşulsuz eğitim desteği sanofi-aventis ve sanofi pasteur’den geldi. "a-hekim.tv" adıyla hayata geçen eğitim projesi kapsamında internet üzerinde verilen ilk eğitim 20 Nisan’da gerçekleşti. Prof. Dr. Yıldız Camcıoğlu ve Prof. Dr. Mustafa Bakır tarafından canlı yayın olarak verilen ilk dersin konusu ise çocuklarda aşılama oldu. Çeşitli uzmanlık dernekleri ile işbirliği çerçevesinde hazırlanan eğitimlerin ikincisi de, 8 Mayıs’ta düzenlenen 4. Uluslararası Katılımlı Kartal Aile Hekimliği Günleri Kongresi’nden sunuldu. Bu sayede kongreye katılamayan hekimlere eğitim desteği sunan a-hekim.tv, kongre yayınlarını Haziran ayında Ankara’da düzenlenecek 5. Ulusal Aile Hekimliği Günleri’nde sürdürecek.
 
Sağlık Bakanlığı, aile hekimliği sistemine geçiş döneminde bulunan hekimler için ikinci aşama eğitim programı önümüzdeki günlerde başlatılacağını açıkladı. Kalıcı sertifika ile sonuçlanması öngörülen bu eğitim programının, internet üzerinden gerçekleştirilecek “uzaktan eğitim” mantığında uygulanması planlanıyor. Şu an Türkiye’de aile hekimliği sistemi içinde 6000’i aşkın birinci basamak sağlık hizmeti veren hekim bulunuyor.
 
Sanofi-aventis ve sanofi pasteur de, Sağlık Bakanlığı tarafından hekimlere verilen ikinci aşama eğitim programından bağımsız olarak internet üzerinden erişilebilen a-hekim.tv” adlı projesiyle aile hekimlerinin eğitim programına destek oluyor. Projenin içeriğinin hazırlanmasında ise Türk Nöroloji Derneği, Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği, Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği, Diyabet, Obezite ve Beslenme Derneği, Pratikardiyoloji Derneği ve Türk Pediatri Kurumu destek veriyor.
 
İnternet üzerinden canlı ya da “video on demand” yayın yapan kanalda çocuk ve erişkin aşılama, birinci basamakta hipertansiyon ve diyabet tedavisi, kronik ağrı gibi çeşitli başlıklardaki eğitimler konunun uzmanı hekimler tarafından aktarılacak. 15 günde bir yenilenecek olan  eğitim programı, ilgili uzmanlık derneklerinin katkılarıyla günlük pratiğe yönelik olarak hazırlanıyor. Bir önceki eğitim ise canlı yayını kaçıran hekimler için arşivde tutulacak.  
 
www.a-hekim.tv internet sitesinde, video temelli eğitim programlarının yanı sıra klinik beceri kursları, yuvarlak masa tartışmaları, kongrelerden canlı yayınlar gibi programlar yer alıyor. Her ay yenilenecek olan klinik beceri kursları yine video sunum formatında yayınlanacak. Üç ayda bir ise, seçilen bir konu ile ilgili, konunun uzmanları ile birlikte aile hekimlerinin de katıldığı açık oturumlar gerçekleştirilecek ve bu programlar www.a-hekim.tv’den canlı olarak yayınlanacak. Proje ayrıca üç ayda bir yayınlanan, a-hekim adlı dergi ile de desteklenecek. Sadece aile hekimlerinin kullanımına açık olacak ve şifre ile girilebilecek olan eğitim portalında; canlı yayınlar sırasında eğitim veren hekime internet aracılığı ile soru sorulabilecek ve canlı yayın sırasında yanıtı alınabilecek.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hipertansiyon Haftası’nda TKD’den önemli mesajlar

TKD Başkanı Çetin Erol: "Dünyada 7 milyon kişi hipertansiyona bağlı kalp ve damar hastalıklarından dolayı ölüyor. Tuz kısıtlaması, 2.5 milyon...

Kapat