Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Şubat 2014, Cuma 13:28

5 yıl içinde ölümü bilen test bulundu

5 yıl içinde ölümü bilen test bulundu. Bilimadamları ilginç buluşu paylaştı. Peki 5 yıl içinde ölüm ölmeyeceğinizi öğrenmek istermisiniz. İşte detaylar burada. Sağlıklı bir kişinin önümüzdeki 5 yıl içinde ölme ihtimali nedir? Bilim insanları, basit bir kan testiyle artık bu soruyak yanıt verebilecekleri görüşünde. Finlandiya ve Estonyalı araştırmacılar, kişinin 5 yıl içinde ölme ihtimalini tahmin eden bir test keşfetti. Araştırmacılar, kandaki 4 değerin belirleyici olduğunu söylüyor.

Finlandiya ve Estonyalı araştırmacılar, kişinin 5 yıl içinde ölme ihtimalini tahmin eden bir test keşfetti. Araştırmacılar, kandaki 4 değerin belirleyici olduğunu söylüyor. Araştırmada, sağlık sorunu olmayan 17 bin kişinin kanlarındaki yüz farklı biyomoleküle bakıldı. Kişilerin sağlık durumları 5 yıl boyunca takip edildi. Takip süresince bu kişilerden yaklaşık 700’ü kalp ve kanser de dahil çeşitli hastalıklar nedeniyle öldü. Ölenlerin hepsinde dört değerin benzer seviyede olduğu saptandı. Bu göstergeler albumin, alfa-1 asit glikoprotein, sitrat ve düşük yoğunluklu lipoprotein. Bilim insanları, bu dört değere bakarak insanların 5 yıl içinde ölüp ölmeyeceğinin anlaşılabileceğini söylüyor. Ancak önlemek için bir şey yapılamayacaksa, kişilerin öleceklerini önceden bilmelerinin ne işe yaracağı da tartışılıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Beyin kanseri için DCVax-L” adlı bir ilaç geliştirildi

Merkezi ABD'nin Maryland Eyaleti'ndeki biyoteknoloji şirketi Northwest Biotherapeutics Inc. beyin kanseri hastaları için "DCVax-L" adlı bir ilaç geliştirdi. Bu ilaçla...

Kapat