Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Ağustos 2013, Pazartesi 13:25

“450 TL’ye nöbet tutacak doktor aranıyor”

Kamu hastanelerinin acil servislerinde nöbet tutacak doktor sıkıntısı için Konya’da ilginç bir model uygulamaya girdi. Kamu hastanelerinde tutulacak nöbetler için aile hekimlerine mail atıldı ve “450 TL’ye nöbet tutacak doktor aranıyor.

Kamu hastanelerinin acil servislerinde nöbet tutacak doktor sıkıntısı için Konya’da ilginç bir model uygulamaya girdi. Kamu hastanelerinde tutulacak nöbetler için aile hekimlerine mail atıldı ve “450 TL’ye nöbet tutacak doktor aranıyor. Bizim için nöbet tutar mısınız” denildi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Murat Girginer, “Evet böyle bir mail’le Konya’da kamudaki hastanelerde nöbet tutacak doktor arayışı başlamış. Ama biz ücreti ne olursa olsun nöbet tutmak istemiyoruz. Bu uygulamadan bakanlığın da bildiğim kadarıyla haberi yok” diye konuştu.

Radikal’in haberine göre; aile hekimlerinin kamu hastanelerinde nöbet tutmasıyla ilgili olarak geçen haftalarda bir yönetmelik çıkarıldı. Ancak yönetmeliğe aile hekimleri karşı çıktı ve hastanelerde nöbet tutma uygulamasına karşı olduklarını açıkladı. Yönetmelikle ilgili olarak aile hekimleri konuyu yargıya taşıyacaklarını açıklarken, Konya’da ilginç bir model yaşama geçirildi. Konya’daki kamu hastanelerinde nöbet açığının kapatılması için aile hekimlerine mail atıldı ve “450 TL karşılığında nöbet tutmak ister misiniz” diye soruldu. Konya’daki sağlık bürokrasisi tarafından atılan maillerde “Nöbet başı 450 TL’ye günlerini kendileri planlamak üzere nöbet tutan doktor aranıyor. İlgilenenlerin idari mali işler şube müdürü… ile bağlantıya geçmesi gerekiyor” denildi.

Bakanlığın haberi yok

Bakanlığın söz konusu yeni uygulamadan haberinin olmadığını belirten Girginer, “Böyle örneklerin ortaya çıkması bizi üzüyor. Çünkü bizler aile hekimleri olarak birinci basamakta hastalarımızın sürekli bize ulaşabileceği şekilde hizmet vermek istiyoruz. Biz sadece işimizi yapmak istiyoruz. Son sözümüz de nöbet tutmak istemediğimizdir” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Görme engelliler için sesli ilaç kutusu

İzmir' de Engelsiz İlaç projesi kapsamında ilaçların üzerine kabartmalı şeritler yapıştırılacak, Brail alfabesini bilmeyen görme engelliler için eczanelere sesli ilaç kutuları...

Kapat