Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Temmuz 2013, Salı 09:52

450 bin kişi ilaç yüzünden zehirlendi

SGK’nın yaptığı araştırmaya göre; geçen yıl 50 bini çocuk 450 bin kişi ilaçtan zehirlendi. Uzmanlar uyarıyor, tarihi geçmiş ilaçları eczacınıza teslim edin. Her ilacı buzlukta saklamayın.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı ilaç araştırması,2012 yılında 50 bini çocuk olmak üzere 450 bin kişinin evde bulundurulan ilaçların etkisiyle zehirlendiğini ortaya koydu. İlaç zehirlenmelerinde yaşanan artış üzerine Sağlık Bakanlığı ve SGK  evde bulundurulan İlaçlar için uyarıcı çalışma başlattı.

AİLE HEKİMLERİ UYARACAK

Habertürk’ün haberine göre; Bakanlık ve SGK işbirliği ile başlatılan çalışmada aile hekimleri başrol oynayacak. Evdeki ilaçların yüzde 8’inin tarihi geçmiş

Türkiye genelinde her evde 10.6 ilaç kutusu bulunduğu belirlendi. Bu ilaçların yüzde 8’inin son Kullanım tarihinin geçmiş olduğu ve zehirlenmeye yol açabileceği ortaya çıktı. Araştırmaya katılan Vatandaşlar son kullanma tarihi 1 ay geçmiş ilaçları bile mecbur kaldıklarında kullandıklarını belirtti.

Aile hekimleri, vatandaşları ilaçların zararlı etkileri konusunda uyaracak. Hekimler yazılan ilacın nasıl kullanılması gerektiğinin yanı sıra evdeki ilaçların doğru kullanımı ve kullanılmayan ilaçların stok yapılmaması konusunda bilgilendirmelere karşı ilaç dışı gıda takviyesi bitkisel ürün gibi tedaviye yönelik diğer ürünlerin bilinçsiz kullanımından kaçınılması gerektiğini vurgulayacak.

Afiş ve broşürler hazırlanarak ilaçla zehirlenmelere ve evde bulundurulan ilaçlarla ilgili şu uyarılara yer verilecek:

Tarihi geçmiş ilaçlarınızı eczacınıza teslim ediniz.

Buzdolabınızda saklanması gereken ilaçlar kesinlikle buzlukta saklanmamalı ve dondurulmamalıdır.

Kesilmiş veya açılmış ambalajlar satın alınmamalı.

Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır.

İlaçların kimyasal yapılarında bozulma olabileceği yani etkisini kaybedebileceği hatta

İstenmeyen etkilerin ortaya çıkabileceği zehirlenmelerin oluşabileceği unutulmamalıdır.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türk bilimadamından AIDS ve kanser ilacı

Çalışmalarını Almanya ve Kanada'da sürdüren Doç. Dr. Durdağı'nın, AIDS ve kanser hastalığının çözümünde etkili olabilecek ilaç geliştirdiği bildirildi. Çalışmalarını bir...

Kapat