Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ağustos 2011, Cuma 19:13

29 yeni gen multipl skleroz ile ilişkilendirildi

Nature’da yayınlanan ve Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alastair Compston öncülüğünde yürütülen çalışmada araştırmacılar multipl skleroz (MS) hastası 9772 kişide 600 bin DNA lokasyonuna bakmışlar ve sonuçları birbiri ile akrabalık ilişkisi olmayan 17376 sağlıklı bireyden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırmışlar.

250 araştırmacının katılımı ile gerçekleştirilen ve MS genetiği ile ilgili olarak şimdiye dek yapılmış en geniş çaplı çalışmada araştırmacılar MS ile ilişkisi daha önce ortaya konmuş 23 geni doğrularken, 34 yeni genin de hastalıkla ilişkili olduğunu keşfetmişler. Araştırmacılar, yeni keşfedilen bu 34 genden 29’unun ilişkisini kesin, 5’inin ilişkisini ise muhtemel olarak değerlendiriyorlar ve MS ile ilişkilendirilen gen sayısı 57’e çıktığını ilan ediyorlar.

Araştırmanın yürütücüsü Prof. Dr. Compston, Guardian’a verdiği demecinde;

“Sözü edilen bölgeler içindeki bu genlerin yüzde 80’i immün yanıtın oluşturulması ile derinden ilişkili. Bu, şüphe götürmez bir biçimde immünolojiyi hastalığın tam önüne koyuyor.”

ifadesi ile artık MS’in oto-immün bir rahatsızlık olduğuna kesin gözüyle bakıldığının altını çiziyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri, Dünya Gençlik Günü’nde “Kariyerimin Kontrolü Bende” diyor

"Kariyerimin Kontrolü Bende" projesiyle gençlerin bilgi ve becerilerini geliştirmelerine, vizyon oluşturmalarına yardımcı olmak ve kariyerlerine bir adım önde başlamalarını sağlamak...

Kapat