Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Ocak 2014, Salı 14:42

23 Bin 842 hasta organ nakli için bekliyor

Sağlık Bakanlığından, 6 Ocak itibarıyla yurt genelinde organ nakli bekleme listesinde 23 bin 842 hastanın bulunduğu, bunlardan böbrek için bekleyenlerin 21 bin 39, karaciğer için bekleyenlerin sayısının 2 bin 86 olduğu belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Organ Bağışında Uyum için Teknik Yardım Projesi’nin geçen senenin nisan ayında başladığı anımsatıldı.

Özellikle kadavradan organ bağışının artırılmasına yoğunlaşarak Avrupa Birliği müktesebatının kamu sağlığı alanında uyumluluğu ve uygulamasına katkıda bulunmanın hedeflendiği projenin Nisan 2015’te sona ereceği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar dünyada olduğu gibi, ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından birisidir. Ülke genelinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış tam donanımlı 111 nakil merkezi, yeterli ve deneyimli nakil ekipleri ile organ nakli faaliyetleri başarı ile gerçekleştirilmektedir. Organ nakli olmuş hastalarda başarı ve sağ kalım oranı Avrupa’da yüzde 85-96 olup, bu oran ülkemizde de Avrupa ile eşdeğer durumdadır. Tüm bunlara paralel olarak ülkemizde ‘Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi’ kurulmuş olup, organ dağıtımı mümkün olan en adaletli ve şeffaf şekilde yapılmaktadır. Ayrıca tüm nakil aktiviteleri ve istatistikleri anlık olarak sistemden takip edilebilir hale gelmiştir. Ancak yapılan tüm çalışmalar ve personel ile tıbbi donanımdaki gelişmelere rağmen kadavradan organ bağışı talebin çok altında kalmaktadır. Türkiye’de organ nakli bekleyen hasta sayısı kadavradan elde edilen organ sayısının katbekat fazlasıdır. Sonuç olarak, ulusal organ bekleme listesine eklenen hasta sayısı artmakta ve bu hastaların bir kısmı nakil için uygun organ bulamadığından hayatını kaybetmektedir.”

-“Dünyada başarıyla uygulanan nadir sistemlerden birisi”

Organ bağışına karşı çıkılmasındaki yanlış inanışların gözden geçirilmesi ve konunun ilgililerle tartışılması için proje kapsamında, yılda bir kez din adamlarına yönelik toplantı planlandığı bildirilen açıklamada, her birine 250 din adamının katılacağı toplantılarla organ bağışı konusundaki farkındalığının artırılmasının hedeflendiği kaydedildi.

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

“Önemle belirtmek gerekir ki buradaki amaç, din adamlarının halkı organ bağışı yapmaları konusunda teşvik etmeleri değildir. Din adamlarımızın konunun her yönü ile bilgilendirilerek farkındalık düzeylerinin arttırılması, toplumda da konu ile ilgili dini yönden endişe taşıyan vatandaşlara ilmi ve dini bilgilerin, islam dininin bakış açısı ile yoğrularak doğru şekilde aktarılması konusunda çok önemli faydalar sağlayacaktır.

Organların çıkarılmasından hastalara nakline kadarki sürecin tüm aşamalarında organizasyonu sağlayan Ulusal Koordinasyon Sistemimiz, dünyada başarı ile uygulanan nadir sistemlerden birisidir. Organların ulaştırılmasında Bakanlığımız tarafından gereken tüm imkanlar seferber edilmektedir. 2 bin 832 kara ambulansı, 3 uçak ve 17 helikopterle faaliyet gösteren hava ambulans sistemi, bir yandan asli görevini yaparken, diğer taraftan organların ve nakil ekiplerinin naklinin sağlanmasına destek vermektedir.

Türkiye’de 6 Ocak 2014 tarihi itibarıyla bekleme listesindeki hasta sayısı 23 bin 842’dir. Böbrek için 21 bin 39, karaciğer için 2 bin 86, kalp için 431, pankreas için 242, akciğer için 41, kalp kapağı için 3’tür. Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre 2013 yılında 2 bin 943 hasta için böbrek, bin 248 hasta için karaciğer, 63 hasta için kalp, 32 hasta için akciğer, 4 hasta için pankreas ve 2 hasta için ince bağırsak nakli yapılmıştır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kök hücre ile kanser tedavisi çok yakında

Yakın Doğu Üniversitesi Tıbbi Genetik ve Tibbi Biyoloji Anabilim Dalları Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, kök hücrelerin tümörü 21 günde...

Kapat