Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Ocak 2014, Salı 11:47

Kök hücre ile kanser tedavisi çok yakında

Yakın Doğu Üniversitesi Tıbbi Genetik ve Tibbi Biyoloji Anabilim Dalları Başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı, kök hücrelerin tümörü 21 günde 3’te 1 oranında küçülttüğü bir çalışmaya imza attı.

Kanser tedavisine yönelik çok sayıda araştırmaya imza atan Prof. Dr. Nedime Serakıncı yeni çalışmasını anlattı. Aynı zamanda Güney Danimarka Üniversitesi Yaşlanma ve Telomer Genetiği Bölümü Başkanlığı’nı da yürüten Prof. Serakıncı, çalışma hakkında şu bilgileri verdi.

Milliyet’te yer alan habere göre; “Bağışıklık sistemi bastırılmış farelerin deri altına insan yumurtalık kanseri hücrelerini yerleştirdik. Farenin sırtında insan yumurtalık kanseri oluştuktan sonra farenin kuyruk damarından NTR intihar geni taşıyan mezenkim kök hücreleri verildi. Doğası gereği bu hücreler verildikleri yerden çıkıp desteklemek üzere tümör dokusunu bulmaktalar. Bu prensibi kullanarak tümör dokusuna ulaşan intihar genlerini fareye antibiyotik verir gibi bir doz aktivatör kimyasal vererek tümör dokusu yanına konaklayan mezenkim kök hücrelerin tümörü 21 gün gibi kısa bir sürede 3’te 1 oranında küçülttüğünü gösterdik. Klasik kanser tedavisinin yan etkileri olmadan sadece kanser hücresini hedefleyen güdümlü kök hücre ile kanser tedavisi çok yakında.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye’nin akılcı ilaç kullanımı endeksi belirlendi

Abdi İbrahim’in, “Doktorculuk Oynamayın Bilinçsiz İlaç Kullanmayın” sloganı ile başlattığı “Akılcı İlaç Kullanımı” kampanyası kapsamında, Abdi İbrahim çalışanları tarafından 62...

Kapat