Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Mart 2014, Cuma 15:30

2030’da 27 milyon yeni kanser hastası olacak

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2030 yılında 27 milyon yeni kanser hastası olacak, kansere bağlı hayat kaybı ise 17 milyon kişiye ulaşacak.

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle kanserden korunma yöntemleri hakkında bilgi veren Acıbadem Maslak Hastanesi Medikal Onkoloji Koordinatörü Prof. Dr. Gökhan Demir, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2030 yılında 27 milyon yeni kanser hastası olacağını, kansere bağlı hayat kaybının ise 17 milyon kişiye ulaşacağını bildirdi.

Gelecek tahminlerini içeren bu verilere karşın, sevindirici gelişmelerin de yaşanacağını anlatan Demir, “Kanserle tanışan milyonlarca kişi, gelişen yeni tedaviler sayesinde hayatta kalabilecek. Bu sevindirici bir haber” ifadelerini kullandı.

Son 10 yılda her 100 bin erkekten 154’ünde kanser görülürken, bugün bu oranın 100 bin erkekte 275’e çıktığı bilgisini veren Demir, kadınlarda ise 10 yıl önce her 100 bin kadından 113’ünde görülen kanserin bugün her 100 bin kadından 169’unda görüldüğünü dile getirdi.

Batılı ülkelerde kanserin görülme oranındaki azalmaya karşın, Türkiye’de endüstrileşmenin etkisiyle kanser sıklığının yüzde 12 oranında arttığını vurgulayan Demir, Batı’daki sıklığın azalmasının nedeninin kansere karşı geliştirilen “koruyucu programlar ve tarama testleri” olduğunun altını çizdi.

Kanser artışında endüstrileşme dışında etkili olan ikinci faktörün de nüfusun giderek yaşlanması olduğunu anlatan Demir, “Eğer bazı yaşam biçimi değişiklikleri yapar ve bunları uygularsak, kanser görülme olasılığımızı yüzde 30-35 oranında azaltabiliriz. Bu da hiç azımsanacak bir oran değil. Ancak tüm önerilerimizi uyguladıkları halde insanlar yine de kanser olabilirler. Bu öneriler kanser olmama garantisi değildir. Yine de elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Diyalizde fiyat artışı yapıldı

Türkiye'de sayıları 60 bine yaklaşan diyaliz hastalarının tedavisinin yapıldığı özel diyaliz merkezlerinin "zorlanıyoruz" diye talep ettiği fiyat artışı, Sağlık Uygulama...

Kapat