Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Mart 2014, Cuma 13:31

Diyalizde fiyat artışı yapıldı

Türkiye’de sayıları 60 bine yaklaşan diyaliz hastalarının tedavisinin yapıldığı özel diyaliz merkezlerinin “zorlanıyoruz” diye talep ettiği fiyat artışı, Sağlık Uygulama Tebliğindeki değişiklikle yapıldı.

Türkiye’de sayıları 60 bine yaklaşan diyaliz hastalarının tedavisinin yapıldığı özel diyaliz  merkezlerinin “zorlanıyoruz” diye talep ettiği fiyat artışı, Sağlık Uygulama Tebliğindeki değişiklikle yapıldı. 145 lira olan hasta başı fiyat 155 liraya çıkarıldı.

İleri böbrek yetmezliği olan hastaların yaşamlarını devam ettirebilmesi için tedavilerinin yapıldığı diyaliz merkezleri, son 4 yıldır fiyat artışı yapılmaması nedeniyle “zorlandıklarını” dile getirerek fiyat artışı talep ediyordu.

Türkiye’de çeşitli illerde faaliyet gösteren ve sayıları 362’yi bulan özel diyaliz  merkezleri adına yapılan açıklamada, döviz ve maliyetteki artışlara rağmen son 8 yılda hasta başına ödemeye sadece yüzde 8 oranında artış yapıldığı, 4 yıldır da 145 lira olan fiyatta herhangi bir düzenlemeye gidilmediği ifade edilmişti.

Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan düzenlemeyle hem ev hemodiyalizi hem de hemo diyaliz  fiyatında artışa gidilerek hasta başı ödenen ücret 145 liradan 155 liraya yükseltildi.

56 bin 600 diyaliz  hastası var

Türkiye’de ileri böbrek hastalığı gelişen 56 bin 600 diyaliz  hastası bulunuyor. Sağlık Bakanlığına bağlı 406, özel sektöre ait ise 362 diyaliz  merkezi faaliyet gösteriyor.

Ülkede halen sağlık bütçesinin yüzde 5’ten fazlası böbrek yetmezliği çeken hastalar için harcanıyor. Türkiye’deki kronik böbrek hastalarının diyaliz  ve nakil harcaması yılda 1,5 milyar doları buluyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İşyeri hekimliği başvuruları 3 Nisan’da başlıyor

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı (2014-İSG) Mayıs dönemi başvuruları 3 Nisan'da başlayacak....

Kapat