Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Temmuz 2013, Salı 11:29

20 yıl sürecek tarihin en büyük sağlık araştırması

Araştırma toplamında 20 yıl sürecek. Her yıl 200 bini aşkın katılımcı araştırma bünyesinde sorgulanıp muayene olacak. Araştırmanın hedefi, toplum hastalıkları olarak bilinen kanser, diyabet ve alzheimeri önceden tespit edip tedavi yöntemleri geliştirmek.

Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanı Johanna Wanka yaptığı açıklamada, araştırmanın bu güne kadar Almanya’daki araştırmalar arasında en kapsamlısı olduğunu belirtti. Araştırmanın çok büyük bir şans olduğunu açıklayan Bakan, “Kanser gibi toplum hastalıklarındaki bilgi birikimimizi geliştirmek için çok büyük bir fırsat.” dedi.

“Bu fırsatı hastalıkları daha iyi önleyebilmek için değerlendirmemiz gerekiyor.” diyen Wanka, 2011 yılında Almanya’da ölüm sebeplerinden dörtte birinin kanserden olduğuna dikkat çekti.

2011 yılında Almanya’da yaklaşık 221 bin 600 kişi kanserden hayatını kaybetmiş. Proje bünyesinde, kronik hastalıkların temeli ve toplum üzerindeki etkileri araştırılacak. Katılımcıların 20 ile 69 yaş arasında olmaları gerekiyor. Araştırma Almanya’da 18 ayrı tıp araştırma merkezinde gerçekleştirilecek. Hazırlanmış olan soru kitapçıklarını tam olarak dolduran katılımcılar, daha sonrasında check-up dan geçecek. Proje bedeli toplamında 210 milyon Euro.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Akciğer kanseri artıyor

Erkeklerde en çok görülen kanser hastalığı olan akciğer kanserinin kadınlarda da görülme oranının gün geçtikçe arttığı belirtildi. Konuyla ilgili açıklamalarda...

Kapat