Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Temmuz 2013, Salı 10:47

Akciğer kanseri artıyor

Erkeklerde en çok görülen kanser hastalığı olan akciğer kanserinin kadınlarda da görülme oranının gün geçtikçe arttığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Özel İmperial Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlknur Kul Çelik, akciğer kanseri vakalarının gün geçtikçe arttığını söyledi. Dünyada yılda 3 milyon kişinin akciğer kanserinden hayatını kaybettiğine dikkat çeken Çelik “Erkeklerde en çok görülen kanser tipi olsa da kadınlarda sigara içimi gün geçtikçe arttığı için kadınlarda da akciğer kanseri görülmesi şimdilerde artmaktadır. Akciğer röntgeni akciğer kanserini taramak için uygun bir yöntem değildir. Çünkü 1 cm kadar olan tümörler röntgende tespit edilemez. Bu durumda hastaya tomografi çektirmek gerekir. 40 yaşın üzerinde sigara içen insanlarda tomografi çok büyük faydalar sağlayabilir” dedi.

Zamanında, erken teşhis ve doğru tedavi uygulandığında akciğer kanserinin yüzde 100 iyileşme görülen bir hastalık olduğunu ifade eden Çelik “Üzülerek söyleyebilirim ki günümüzde çok ciddi boyutlara ulaşan kanser ilerleyen dönemlerde deyim yerindeyse bu günleri aratacaktır. İlk evrede hastalık yakalanabilirse başarı şansı yüzde 100’e yakın olacaktır. Ancak fark ettirmeden ilerleyen bir hastalık olduğu için ilk aşamada yakalanması, kişilerin ne kadar sık doktora başvurdukları ile ilgilidir.

Sigara içen kişilerde bu sıklık ise çok daha fazla olmalıdır. Sigara içen kişiler zaman kaybetmeden ve herhangi bir şikayet sahibi olmadan bir göğüs uzmanına muayene olmalılar. Çünkü akciğer kanseri maalesef ağır seyreden bir kanserdir ve insana çektirir. Sessizce ilerleyen bir hastalık olduğu için en belirgin şikayet omuz, sırt, göğüs ağrılarıdır. Bu sebeple hastalar genellikle fizik tedaviye,ortopedi, kardiyoloji veya başka branşlara yönelebilmekte. Bu şikâyetler sürekli ise akciğer kanserinden şüphelenmek oldukça doğru. Uyanık olmakta fayda var. Hele sigara içimi söz konusu ise şüpheler daha kuvvetli olmalı” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche, CMI’yı satın aldı

İsviçreli ilaç firması Roche, 220 milyon dolar ödeyerek Boston merkezli anemi ve lösemi gibi kan hastalıkları için test sistemi geliştiren...

Kapat