Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Eylül 2013, Salı 11:45

17 bin hekim bir arada

Solunum alanında düzenlenen Dünyanın en büyük  bilimsel etkinliğinde, Türk Dışişleri temsilcileri bilim adamlarımızı yalnız bırakmadı. Avrupa Solunum Derneği Yıllık Kongresinde bilim adamları Türkiye’nin Barselona Başkonsolosu Emir Salim Yüksel ile buluştu.

Ülkemizin solunum konusunda çalışan 500 civarında hekimi 7-11 Eylül 2013 tarihleri arasında Barselona Fira Barcelona’da devam eden Avrupa Solunum Derneği yıllık kongresine katılıyor. Avrupa’da 10 bin üyesi olan, Dünyanın 100 ülkesini temsil eden bilim adamlarının katkıda bulunduğu Avrupa Solunum Derneği kongrelerini 13 yıldır sürdürmektedir. Giderek gelişen bu kongreler geçtiğimiz yıl 17 bin hekimin katılımı ile solunum alanında dünyanın en büyük bilimsel etkinliği olmuştur.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkemizden solunum konusunun değişik alanlarında çalışan 500’ü aşkın hekimimiz kongreye katılarak yeni gelişmeleri izliyor ve sunuları ile katkıda bulunuyor. Türk hekimlerinim sunacağı bildiriler de kongrede tartışılıyor. Kongre oturumlarında Türk bilim adamları yönetici olarak da yer alıyor.

Akciğer Kanserleri, Cerrahisi, Uyku Hastalıkları, Astım, KOAH, Çocuk Göğüs Hastalıkları, Yeni Tanısal Yöntemler, Hücre Araştırmaları, Akciğer Nakli gibi birçok konunun tartışıldığı kongrede Türk bilim adamları eğitim ve bilimi geliştirmek için çalışan heyetlerde de yer alıyor.

Türkiye Barselona Başkonsolosumuz Emir Salim Yüksel, 9 Eylül 2013 tarihinde Kongre merkezinde Türk Toraks Derneği için ayrılmış standda kongreye katılan Türk bilim adamları ile buluşarak desteklerini sundu.

Türk Torks Derneği Dış ilişkiler sorumlusu ve Avrupa Solunum Derneği Ulusal Delegesi, Prof. Dr. Füsun Yıldız “Bu kongreler bizim için bilimin şenliğidir. Yeni öğrendiklerimizle heyecanlanır, hastalarımıza bu olanakları sunabileceğimiz için sevinç duyarız. Çalışmalarımızı uluslararası bilim cemiyetine sunmaktan gururlanırız. Bu yıl bu çabamızın geçen yıl Viyana’da olduğu gibi Dışişleri temsilcimiz tarafından takdir edilerek desteklenmesi gururumuzu katlamıştır.” dedi.

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Altın “Türk Toraks Derneği ülkemizde solunum alanında araştırma, eğitim ve savunuculuk konularında hizmet vermektedir. Avrupa Solunum Kongresi bu etkinliklerin hepsini kapsamaktadır. Ülkemizin adını Barselona’da duyurmaktan çok gururluyuz ve yakın bir gelecekte bu kongreye İstanbul’da ev sahipliği yapmayı diliyoruz.” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
En çok doktora sahip olan il İstanbul

Türkiye'de 81 il ve merkez teşkilatı olmak üzere, 44 bin 571 erkek, 28 bin 285 kadın doktorun Sağlık Bakanlığına bağlı...

Kapat