Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Mayıs 2012, Salı 20:16

13. Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü sahibini buldu

Mustafa Nevzat İlaç’ın 1989 yılından bu yana iki yılda bir düzenlediği Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü töreni 28 Mayıs Pazartesi akşamı İstanbul Modern’de yapıldı. Başvurusu kabul edilen 21 tez arasından, Dr. Ecz. Sibel İlbasmış Tamer’in “Nanotüp İçeren İlaç Taşıyıcı Sistemler Üzerine Çalışmalar” başlıklı çalışması ödülü almaya hak kazandı. Dr. Ecz. Tamer ödülünü Mustafa Nevzat Genel Müdürü M. Levent Selamoğlu’ndan aldı.

“Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü”, İstanbul Eczacı Mektebi Fenni İspençiyari (Farmasi ve Teknolojisi) öğretim üyelerinden ve Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. kurucusu Mustafa Nevzat Pısak (1879-1968) adına, kızı Ecz. Nevhiz Pak tarafından ilk defa 1989 yılında verilmeye başlandı. Yenilikçiliğin ve araştırmaların eczacılık alanındaki özel bir yeri olmasında yola çıkan, bu konuda özellikle üniversitelerde sürdürülen çalışmaların teşvik edilmesini sağlamak amacıyla verilen Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü, alanında ilk olma özelliği taşıyor. Ödül seçici jürisi, Türkiye’de bulunan 19 eczacılık fakültesinden seçilmiş dekanlardan oluşuyor. Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü, eczacılık alanının gelişmesine sağladığı destek kadar, araştırmacılara kariyerleri için bir fırsat sunması açısından da önem taşıyor.

13. Mustafa Nevzat Eczacılık Ödülü sahibini buldu

Üniversiteler ve ilaç endüstrisi yakınlaşıyor

Törende bir konuşma yapan Mustafa Nevzat İlaç Sanayii A.Ş. Genel Müdürü M. Levent Selamoğlu şunları söyledi:

“Bilimsel araştırmalar ve yenilikçilik, Türk ilaç sanayinin geleceğidir. Bu doğrultuda bilimsel çalışmaları ve araştırmacı gençlerimizi 1989 yılından bu yana verdiğimiz ödülle destekliyoruz. Türkiye’nin Ar-Ge uygulamalarının gelişmesi, öncelikli görevlerimiz arasında yer alıyor. Bu doğrultuda Mustafa Nevzat Eczacılık Ödül Töreni önemli bir adımdır. Etkinliğimiz, üniversiteler ve ilaç endüstrisi arasında işbirliği ve yakınlaşmayı destekliyor. Türkiye’de eczacılığın gelişmesine katkıda bulunacağına inandığımız araştırmacıları desteklemekten mutluluk duyuyoruz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis Alzheimer hastalığını anlattı

Dünyaca ünlü Alzheimer uzmanları Prof. Dr. George Grossberg ve Prof. Dr. Gustavo Alva, Türk nörologlarla deneyimlerini paylaşmak üzere çeşitli illere...

Kapat