Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Kasım 2011, Cuma 14:43

TEİS: “İlaç reklamlarının serbest hale getirilmesi halk sağlığıyla oynamaktır”

Yönetmeliğin söz konusu maddesi’nde “Reçeteye tâbi olmayan ilaçlar ve tedavilerin reklamları dürüstlük ilkesi çerçevesinde, gerçeği yansıtan ve doğrulanması mümkün unsurlardan oluşacak şekilde hazırlanır. Bu konuda 17/2/2005 tarihli ve 25730 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Beşeri Tıbbi Ürünlerin Sınıflandırılmasına Dair Yönetmelik hükümlerine göre hazırlanan ve her yıl Sağlık Bakanlığınca yayımlanan liste esas alınır” denildi.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan:

“Bu yönetmelik halk sağlığıyla oynanmasına izin veriyor. Dürüstlük ilkesine sadık kalınacağı beklenerek reçetesiz de olsa ilaçlar TV reklamıyla özendirilerek satılamaz. Yönetmelik tehlikeli sonuçlar doğurmadan derhal düzeltilmelidir” dedi.

İlacın reklamının yapılmasının TEİS olarak daima karşısında olduklarını vurgulayan Ecz. Nurten Saydan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Reçetesiz ilaçların da ‘ilaç’ olduğu gerçeği perdelenerek, sanki hiçbir sakıncası yokmuş gibi tüketimini arttırmak için reklâm yasağının kaldırılması halkın sağlığını hiçe sayıyor. Üstelik arkadaşından, komşusundan duyduğu ya da aldığı ilaçları kullanacak kadar ilaç konusunda bilinçsiz bir toplumken, birde reklamlarla özendirilmesi, bir nevi cana kasttır. Renkli ve süslü sloganların yer aldığı reklamlarla özendirilecek kitlenin, özellikle televizyon programlarını daha çok takip eden çocuklar ve gençler olduğu düşünüldüğünde tehlikenin boyutu daha da artıyor.

RTÜK çıkarttığı yönetmelikle her ne kadar dürüstlük ilkesi şartı getirmişse de unutulmamalı ki, adı üstünde ilaç, ‘ilaç’tır ve en basit ilaç bile yanlış yönlendirme ve kullanım ile zehire dönüşebilir. Bu yüzden herhangi bir gıda ürünü gibi reklamlarla tanıtılması, vatandaşı zehire teşvik etmektir. Bir yandan ilaç tüketiminin düşürülmesi için tasarruf tedbirleri alınırken bir yandan bu şekilde satış arttırmaya yönelik bir yönetmeliğin çıkarılması kabul edilemez.

TEİS olarak, gelecekte halk sağlığında yaşanabilecek olumsuzlukları düşünmeden reçetesiz ilaç reklamlarına izin veren söz konusu yönetmeliğin derhal düzeltilmesini istiyoruz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
10 Kasım “Dünya Nöroendokrin Tümörleri Farkındalık Günü” ikinci yaşına girdi

"Dünya Nöroendokrin Tümörleri Farkındalık Günü", NET kanserlerinin erken tanı ve doğru tedavi ile iyileştirilebilecek hastalıklar olduğuna dikkat çekmek için 2010...

Kapat