Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

4 Kasım 2011, Cuma 13:32

10 Kasım “Dünya Nöroendokrin Tümörleri Farkındalık Günü” ikinci yaşına girdi

Nöroendokrin Tümör (NET) ile mücadele eden Dünya NET Örgütü, 2010 yılında 10 Kasım Günü’nü Dünya Nöroendokrin Kanserleri Farkındalık Günü olarak ilan etti. Erken tanı ve doğru tedavinin önemini vurgulamak amacı ile düzenlenen organizasyonlar ve toplantılar ile hastaların, hasta yakınlarının, sağlık hizmetleri uzmanlarının ve toplumun diğer üyelerinin, NET kanserleri hakkında bilgilendirilmesi, erken teşhisin önemi, doğru tedavi yöntemleri ve tedaviye erişimin gerekliliği konularında bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Dünya çapında 10 Kasım tarihinde düzenlenen Dünya NET Farkındalık Günü’nün odaklandığı nokta, nöroendokrin kanserin erken tanısı. Erken tanı ve etkin tedavi ile NET hastalarının ömrü uzatılabiliyor.

Nöroendokrin kanserleri olan hastaların birçoğunda klinik belirtiler uzun süre ortaya çıkmıyor. Belirtiler ortaya çıktığında ise hastanın dikkatini çekmeyebiliyor veya başka hastalıklarla karışabiliyor. Birçok kez NET’ler başka bir hastalık nedeniyle yapılan tetkikler sırasında tanı alınıyor. Hastalık başlangıcından tanı konulana kadar geçen süre 5-7 yılı bulabiliyor.

Tıbbi Onkoloji Derneği tarafından yapılan basın duyurusunda, nöroendokrin tümörü olan hastalar için ideal tedavinin, tümör yayılmadan veya köken aldığı organ duvarını aşmadan önce cerrahi müdahale olduğu belirtiliyor. Mümkün olduğunda, tümörün boyuna ve yerine göre, cerrahi müdahalenin ideal tedavi ve kesin iyileşme potansiyeli sunduğuna dikkat çekiliyor. Duyuruda, erken tanının, tümörlerin büyüyüp başka organlara yayıldığı hallere kıyasla hastaya daha fazla tedavi seçeneği sunduğu ifade ediliyor.

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Şuayib YalçınTıbbi Onkoloji Derneği, tanı konduğunda hastaların NET’ler konusunda uzman hekimlerden görüş alabileceğini ifade ediyor. Dernek ayrıca, tedavilerinin ve izlemlerinin planlanması için bulundukları yerde onkologlar, gastroenterologlar, endokrinologlar, genel cerrahi, radyoloji, nükleer tıp ve patoloji uzmanları ile birlikte hareket edebileceklerini ifade ediyor. Duyuruda, başarılı tedavi ve yüksek yaşam kalitesi için erken tanı konulmasının en önemli faktör olduğunun altı çiziliyor.

Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Şuayib Yalçın, NET’leri çok değişik şekillerde ortaya çıkan sinsi bir hastalık grubu olarak tanımlıyor ve hastaları yakınmaları ortaya çıktığında bir an önce doktora başvurma konusunda uyarıyor:

“Şüphe etmezseniz, tespit edemezsiniz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novartis, Avrupa’nın en değerli ilaç firması seçildi

Çeşitli sektörlerden 3000 şirketin dâhil olduğu Eurobrand 2011 araştırmasında Novartis, ilaç sektöründe birinci sırada yer aldı.

Kapat