Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Ekim 2012, Salı 17:52

TEİS: Eczaneler gıda işletmesi değildir!

İstanbul İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce, eczanelerin gıda tanımı içinde yer alan takviye edici gıdalar ile çocuk mamaları ve benzeri ürünleri satabilmeleri için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan “İşletme Kayıt Belgesi” alması gerektiği yönündeki kararına, Türk Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan:

“Verdiği izin ve ruhsatlarla ülkemizi adeta bitkisel ilaç çöplüğüne dönüştüren Bakanlığın İstanbul İl Müdürlüğü’nün son kararı sendikamızca hayretle karşılanmıştır.”

diyerek tepki gösterdi.

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Sağlık Bakanlığından ruhsatlı eczanelerimizin çocuk maması, takviye edici gıda adı verilen bitkisel ilaçları satabilmesi için kendisinden işletme kayıt belgesi alıp, gıda işletmesi olmamızı istiyor.”

diyen TEİS Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti:

“TEİS olarak kurulduğumuz günden beri bebek mamalarının ve ilaç şekli verilmiş bitkisel ilaçların ruhsatlarının Sağlık Bakanlığı’ndan alınması ve sadece eczanelerimizden verilmesi gerektiğini söyledik. Çocuk bezlerinin ve oyuncaklarının iznini Sağlık Bakanlığı verirken, bebek mamalarının izninin Tarım Bakanlığı’ndan alınması izah edilemez bir çelişkidir.”

Ülkenin tek sağlık otoritesi olan Sağlık Bakanlığı’nın sürekli anne sütünün önemini vurguladığını, bununla birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın izni ile marketlerde, bakkallarda, internet ortamında özendirilerek bebek mamalarının satıldığını ifade eden Ecz. Saydan, Sağlık Bakanlığının, çocuk bezlerine ve oyuncaklara verdiği özeni bebek mamalarına da göstermesini istedi. Ecz. Saydan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan bebek mamalarının kontrol, izin ve denetim yetkilerinin devir alınmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

“Bitkisel” kılıfına uydurulan ilaçlar toplatılamıyor

Ecz. Saydan, izinleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan verilen bitkisel ilaçların, gıda takviyesi ve diyet ürünlerinin; internette ve marketlerde eğitimsiz ve ehil olmayan kişilerce satıldığını ve bu durumun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca kontrol dahi edilemediğini söyledi. Ecz. Saydan,

“Durum o kadar vahimdir ki şişmanlık, kalp ve diyabet gibi rahatsızlıklarla ilgili bitkisel kılıfına uydurularak ilaç gibi satılan ürünlerin toplatılması bile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yapılamıyor.”

dedi. Ecz. Saydan açıklamasını şöyle sonlandırdı;

“Bu ülkenin eczane eczacıları sadece Sağlık Bakanlığı’ndan izin ve ruhsat alırlar ve sadece Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenirler. TEİS olarak, İstanbul Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün mama ve bitkisel ilaç verebilmek için şart koştuğu ‘işletme kayıt belgesi’ alınması istemini protesto ederek, kabul etmiyoruz. Bu ülkenin eczacılarının ‘eczaneleri’ eczanedir, gıda işletmecileri asla olmayacaktır.”

TEİS tarafından yayımlanan açıklamanın tam metnine Sendika’nın resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Abbott, Dow Jones Süreklilik Endeksinde üst üste sekizinci kez yer aldı

Abbott; çevresel raporlama ve iklim stratejisi, paydaş katılımı, risk ve kriz yönetimi ve yenilikçi yardımseverlik konularında sektörüne öncülük ediyor.

Kapat