Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Kasım 2011, Pazartesi 19:23

Robotik cerrahi ile göbek deliğinden obezite ameliyatı

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Umut Barbaros ve ekibi dünyada ilk kez robotik cerrahi sistemi Da Vinci ile göbek deliğinden obezite ameliyatı yaptı:

“45 yaşında, 1,85 boyunda ve 155 kilogram olan hastaya, dünyada ilk kez robotik cerrahi ile göbek deliğinden, bir tür emilim bozucu ameliyat olan ‘biliyopankreatik diversiyon’ yaptık. Bu ameliyatla midenin bir kısmı ve safra kesesi alındı, ince bağırsak ortasından ayrılıp mideye dikildi. Böylelikle yiyeceklerle safra ve sindirim enzimleri ince bağırsağın son 50 cm’sinde beraber olacak ve yağ emilimi bozularak hastanın kilo vermesi sağlanacak.”

Dr. Barbaros, robotik cerrahi ile göbek deliğinden ilk kez yapılan “biliyopankreatik diversiyon” ameliyatının genellikle vücut kitle indeksi 50 ve üzerindeki hastalara yapıldığını kaydediyor. Dr. Barbaros, robot teknolojisinin, tek delikten cerrahiyi hem uygulanabilir kıldığını hem de yaygınlaşmasını sağladığını kaydediyor:

“Göbek deliğinden yapılan ameliyatlar karında açılan 4-5 delikten yapılan laparaskopik cerrahiye göre bazı avantajlara sahip. En önemlisi karın duvarına yapılan cerrahi travma en aza iniyor. Yara yeri enfeksiyon riski en aza iniyor. Bundan önemlisi ameliyat sonrası ağrı minimum oluyor. Her ne kadar kozmetik fayda çok göze alınmamalı dense de sadece göbekten yapılan cerrahi girişimlerde bir ay sonra karında iz kalmıyor. Zaten bu yüzden bu tekniğe ‘no scar surgery’ (izsiz ameliyat) da deniyor.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
ABD’de domuz gribinin yeni bir varyantı tespit edildi

CDC'ye göre, ABD'nin Iowa eyaletinde yaşayan üç çocukta görülen yeni grip virüsünün genotipinde, 2009 yılında pandemiye neden olan domuz gribi...

Kapat