Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Kasım 2011, Çarşamba 16:28

Prof. Dr. Catapano, Avrupa’nın ilk “Dislipidemi Yönetimi Kılavuzu” için Türkiye’deydi

Haziran 2011’de ESC-EAS Dislipidemi Yönetimi Müşterek Kılavuzunun (ESC-EAS Joint Guidelines on Management of Dyslipidemia) yayımlanmasının ardından, kılavuzun çalışma grubunda Avrupa Ateroskleroz Derneği (EAS) eşbaşkanı olarak yer almış olan Prof. Dr. Alberico L. Catapano, yeni dislipidemi kılavuzunu Ankara, Adana, İzmir ve İstanbul’da yaklaşık 500 uzman hekime aktardı.

Prof. Dr. Catapano, 25-28 Ekim tarihleri arasında Pfizer Kardiyovasküler ve Lipitor sponsorluğunda farklı illerde düzenlenen “Yeni Dislipidemi Kılavuzları Işığında Klinik Lipidoloji” başlıklı sempozyumlar dizisine ülkemizden hekimlerle birlikte konuk konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Catapano 28 Ekim’de ayrıca Türk Kardiyoloji Derneği’nin düzenlediği 27. Ulusal Kardiyoloji Kongresi’nde, tur boyunca yaşananları ve geribildirimleri de değerlendirdiği “Yeni Dislipidemi Kılavuzları Ne Diyor?” adlı uydu sempozyumuna katıldı.

Dünyada obezite ve diyabet gibi hastalıkların yaygınlaşması sonucu kardiyovasküler hastalık riski 21. yüzyılda hekimlerin karşısına önemli problemlerden biri olarak çıkıyor. Avrupa’nın geliştirilen ilk dislipidemi kılavuzu bu durumun kontrol altına alınması anlamında umut ışığı yakıyor.

Avrupa Ateroskleroz Derneği (EAS) ve Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) tarafından ortak geliştirilen Dislipidemi Yönetimi Müşterek Kılavuzu, en yeni bilimsel veriler ışığında dislipidemi konusunda tedavi önerileri getiriyor. Dislipidemi önlem ve tedavilerinin kardiyovasküler hastalık önlemleri ve bireylerin toplam kardiyovasküler riskleri üzerinde önemli etkisi bulunuyor.

Aynı zamanda Avrupa Ateroskleroz Derneği (EAS) Yürütme Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Catapano, sempozyumların gördüğü ilgiden ve yaratılan bilgi alışverişi ortamından son derece memnun ayrıldığını söyleyerek yeni kılavuz ile ilgili görüşlerini şöyle ifade etti:

“Daha önce ABD’de bu konuda kılavuzlar yayımlanmış olmasına rağmen, ESC-EAS Dislipidemi Yönetimi Ortak Kılavuzu, hasta yerine hastalık odaklı yöntemler içermesi ve Avrupa’nın ilk kılavuzu olması özellikleriyle bu kılavuzlardan ayrışıyor. Kardiyovasküler hastalıklarda hastanın lipid profilinin incelenmesiyle en çok modifiye edilebilen faktör olan dislipidemi alanında hazırladığımız bu kılavuz, ayrıca risk tanımına getirdiği farklılık, günlük kullanımda yarar sağlayan yeni skorlama yöntemi ve tedavi idamesi konularında getirdiği yeniliklerle önceki kılavuzlardan farklılaşıyor. Avrupa verilerini temel alan SCORE yöntemi, hastaları çok yüksek, yüksek, orta ve düşük kardiyovasküler riskli hastalar olarak grupluyor ve tedavi konusunda verilecek karara zemin oluşturmaya yardımcı oluyor. Ayrıca, şimdiye kadar teşhis ve tedavi başarısı yüksek olmayan bir alan olan ve yaklaşık olarak 100 kişiden 1’ini etkileyen genetik dislipidemilere yönelik olarak da kılavuzun erken teşhis ve tedavi açısından klinik uygulamalarda yol gösterici olmasını bekliyoruz. Bu anlamda, bu kılavuz öncekilere göre daha geniş kapsamlı ve günlük uygulamada yardımcı olacak özellikte.”

Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu - Dislipidemi Yönetimi KılavuzuDört farklı şehirde gerçekleşen sempozyumların moderatörlerinden Avrupa Ateroskleroz Derneği Eşbaşkanı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu ise şöyle konuştu:

“ESC-EAS Dislipidemi Yönetimi Müşterek Kılavuzunda eski kılavuzlardan farklı olarak öne çıkan kısımların başında risk tanımının tamamen değiştirilmiş olması geliyor. Çok yüksek risk kategorisine alınan gruplarda LDL hedefleri çok agresifleşti. Bunun yanı sıra pratisyen hekimlerin klinik uygulamaları için gerekli dislipidemilerle ilgili bir kısım yer alıyor. Eskiden çok fazla ilgi görmeyen bir alan olan genetik dislipidemiler alanında geliştirilen skorlama yöntemiyle, hastalığın genetik olup olmadığını pratisyen hekimin bile hesaplamasını mümkün kılan bir kriter kılavuzda yer alıyor. Tedavi sonrası takip konusunda verilen ipuçlarına da yer veriliyor. Dolayısıyla son derece kapsamlı bir kılavuz olarak hekimlerimize en güncel bilgiler ışığında yol gösteriyor.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaç sektörünün yenilikçi ismi Cenovapharma OTC alanında lider olma yolunda

Cenovapharma, Amerikan "Schiff Nutrition" ve Alman "Weber&Weber" firmaları ile anlaşmaya vararak OTC ürünlerinin Türkiye'deki münhasır haklarını elde etti.

Kapat