Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Kasım 2011, Perşembe 14:26

Novartis çalışanları “Sağlıklı Yaşam Haftası”nı kutladı

Dünyanın önde gelen ilaç firmalarından Novartis’in, çalışanlarını hastalıklar konusunda bilinçlendirmek ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemelerini sağlamak amacıyla düzenlediği “Sağlıklı Yaşam Haftası” isimli özel sağlık programı Türkiye’de 10-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu yıl 32 ülkede düzenlenen bu özel hafta boyunca çalışanların kendi sağlıklarına öncelik vermelerini sağlamak ve sağlıklı yaşamı teşvik etmek amacıyla çeşitli aktiviteler düzenlendi.

Kalp damar hastalıkları, kanser ve akciğer rahatsızlıkları gibi günümüzde çok sık rastlanan önemli hastalıkların gündeme getirildiği hafta boyunca her biri alanında uzman isimler tarafından çeşitli seminer ve söyleşiler düzenlendi. Sağlıklı yaşamın öneminin vurgulandığı etkinlikte Türkiye’nin en önemli diyetisyenlerinden Dilara Koçak “Sağlıklı Beslenme”, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden Radyasyon Onkoloğu Prof. Dr. Nuran Beşe ise “Meme Kanseri” konulu seminerler verdi. Hafta boyunca gerçekleştirilen vücut yağı ve tansiyon ölçümü, nikotin bağımlılık testi ve sigarayı bırakma önerileri gibi uygulamaların yanı sıra haftanın son gününde Hidiv Kasrında çalışanlara özel bir yürüyüş düzenlendi. Novartis Türkiye’nin 2400 çalışanı ve yakınları hafta boyunca düzenli beslenerek, egzersiz yapmaya ve periyodik tansiyon, kolesterol ve diyabet kontrolüne yönlendirildi.

Novartis 'Sağlıklı Yaşam Haftası' çalışan özel programı

“Sağlıklı Yaşam Haftası” ile ilgili görüşlerini bildiren Novartis Türkiye Dış İlişkiler ve Kurumsal İletişim Direktörü Mehmet Ateş,

“Dünya Ekonomik Forumu (WEF) verilerine göre yaşam tarzında değişiklik yapmayı öngören işyeri sağlık programları yoluyla kalp damar hastalıkları, kanser ve akciğer sorunları gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar %40’a varan oranlarda önlenebilmektedir. Bu kapsamda çalışanlarımızın sağlığını korumak ve sürdürmek Novartis olarak en önemli önceliklerimizden biri”

dedi. Sağlıklı yaşam anahtarının bilinçlenmek ve gerekli önlemleri almak olduğunu söyleyen Ateş,

“Çalışanlarımızın bilinçlenmesi ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz eğitim ve uygulamalara yıl boyunca devam edeceğiz”

şeklinde konuştu.

“Sağlıklı Yaşam Haftası” sayesinde 32 ülkede bulunan en büyük 76 Novartis tesisi çalışanlarının %80’ine ulaşılıyor. 2012 yılında çalışanların %95’ine ulaşılması hedefleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Diyalize girmeden yapılan nakil ömür uzatıyor

Prof. Dr. Alihan Gürkan, yeterli organ bağışı olmaması nedeniyle hastaların diyalize girmek durumunda kaldığını, oysa diyalize girmeden nakil yapılması gerektiğini...

Kapat