Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

3 Ekim 2012, Çarşamba 18:06

Kardiyovasküler problemler konusunda kadınlar daha duyarlı

Philips, kalp sağlığı üzerine Türkiye genelinde yaptığı yeni araştırma ile “Türkiye’nin kalp haritası”nı çiziyor. 7 coğrafi bölgede İstanbul, İzmir, Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Samsun, Malatya, Balıkesir, Trabzon ve Erzurum olmak üzere 12 şehirde yapılan yeni araştırma; Türk halkının kalp ve damar hastalıkları hakkında bilinç düzeyi ile sağlıklı yaşam ve doğru beslenme konusunda sergilediği tutumu ortaya koyuyor.

Türkiye’de kalp ve damar hastalıkları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen Türkiye’nin kalp sağlığı profili konulu araştırmanın adeta mevcut kalp sağlığı haritasını ortaya koyduğunu ifade eden Philips Sağlık Türkiye Ticaret Direktörü Esen Tümer, tüm dünyada sağlık hizmetinin bütün aşamalarını hedef alan yenilikler ortaya koyduklarını vurgulayarak,

“Bu doğrultuda kalp hastalığın yaygınlaşmasını engellemeyi görev edinen, öncelikle ‘insan’ odaklı sağlık hizmeti sunan ve kardiyoloji çözümlerinde küresel lider olan bir marka olarak, kalp hastalığı tedavisinde önleyici tedaviden sürekli izlemeye kadar tüm evrelerini anlamada, elde edilen sonuçları iyileştirmede, maliyetleri optimize etmede ve anlamlı yenilikler sunma konusunda paydaşlarımızla işbirliği içerisinde çözümler üretiyoruz.”

dedi.

Kalp hastalıklarına sebep olan alt unsurlarla ilgili farkındalığımız az

Yapılan toplantıda konuşan İstanbul İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Fetin Rüştü Yıldız son yıllarda özellikle tütünle ve obeziteyle mücadelede ciddi bir farkındalık oluştuğunu belirterek,

“Günümüzde sigara, stres ve obezite kalp hastalıklarında çok yaygın bir altyapı teşkil ediyor. Son yıllarda ülkemizde özellikle tütünle ve obeziteyle mücadelede ciddi farkındalık oluşturuldu. Fakat bu bilinçlenmenin yanı sıra yangın çıkmadan önlem almanın yollarını da bilmemiz lazım. Türkiye geneline baktığımızda yaşanan tüm hastalıkların %20’sinin kalp hastalıklarıyla ilgili olduğunu görüyoruz. Araştırmalara göre Sağlık Bakanlığı kadrolarında kardiyolog sayısında 2007 yılından bugüne %27’lik bir artış var. Polikliniklerde ise kardiyoloji ve kalp cerrahisi alanında hasta sayısında 4 yıllık bir sürede neredeyse iki katı artış görüyoruz. Kalp hastalıkları ile ilgili farkındalığımız yüksek fakat bu hastalıklara sebep olan alt unsurlarla ilgili farkındalığımız az. Özellikle son yıllarda bakanlığımızın geliştirdiği kalp hastalıklarına zemin oluşturan unsurlarla yapılan mücadelenin bir devlet politikası haline gelirse başarılı olacağına inanıyorum. Bunun yanı sıra her şeye ilk başta kendimizle başlamamız gerekiyor. Önce kendimizi değiştirmeliyiz.”

diye konuştu.

Kardiyolojik problemler konusunda kadınlar daha duyarlı

Kalp krizinde ilk 1-2 saat çok önemli

Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Kemal Erol ise,

“Kalp ve damar hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en büyük sorunlardan birini teşkil ediyor. Toplumdaki kalp-damar hastalıkları riskini azaltmak için alt faktörlerle ilgili yapılan mücadele çok önemli. Sigara kullanımı konusunda araştırma sonuçlarında da görüldüğü gibi azalma var. Bu anlamda, Bakanlığın yürüttüğü ‘dumansız hava sahası’ kampanyasını çok önemli görüyorum ve oldukça başarılı buluyorum. 15-20 yıl sonra bu kampanyanın sonuçlarını daha iyi göreceğiz.”

dedi. Kalp krizi yaşandığı anda yapılması gerekenlerle ilgili bilgi veren Erol,

“Hasta kalp krizi geçirdiği an süratle bir hastaneye ulaştırılmalıdır. Kalp krizinde ilk 1-2 saat çok önemlidir. Hasta göğsünün ağrıdığını hissettiği ilk 5 dakika içerisinde ambulansı aramalıdır. Özel araç değil özellikle ambulansa ulaşmalıdır ve hızla hastaneye transfer edilmelidir.”

diye konuştu.

Bize keyif veren yaşamın uzunluğu değil kalitesidir

Deneyimlerinden bahseden ve sağlıklı yaşam hakkında önerilerde bulunan Nasuh Mahruki ise,

“Sağlıklı toplumdan bahsetmek istiyorsak bunun başlangıç yeri sağlıklı birey. Erken yaşta sağlıklı yaşam bilincini aşılayabilmek çok önemli. Beslenme, dinlenme ve egzersiz sağlıklı yaşamın altın kuralları. Kaliteli yaşamın da en önemli bileşeni sağlıklı bir bedendir. Sağlıklı birey ve sağlıklı toplum ilişkisini özellikle vurgulamak lazım. Bu konu aynı zamanda bir milli mesele. Sağlıksız bireylerin ekonomiye ve sağlık sistemine maliyeti herkesi etkiliyor. İnsanın eşsiz bir çarpan etkisi var o yüzden insanın sağlığını korumak sadece kişinin değil devletin de gündeminde olmalıdır.”

diye konuştu.

Yüzde 35’imiz potansiyel kalp hastası

Yapılan araştırmaya göre toplumun yaklaşık %35’i potansiyel kalp hastası. Nüfusun yaklaşık %5’lik bir kesimi, kalp krizi deneyimi geçirmiş insanlardan oluşuyor. Görüşülen kişilerin %22’si ise kalp krizi nedeniyle birinci dereceden bir akrabasını yitirmiş bulunuyor. Görüşülen zayıf ve normal kilolu kişilerin %2’si daha önce kalp krizi geçirdiğini belirtirken bu oran fazla kilolu ve obez kişilerde %6’ya çıkıyor.

Kadınlarda duyarlılık daha yüksek

Toplumun %43’ü bugüne kadar kalp ve damar sağlığı için kontrol amacıyla bir kalp doktoruna ya da sağlık kurumuna gitmemiş kişilerden oluşuyor. Kadınlar kalp hastalıkları konusunda erkeklerden daha duyarlı davranıyor. Kadınların %47’si kalp ve damar sağlığı için kontrol amaçlı olarak kontrole giderken bu rakam erkeklerde %38’e kadar düşüyor. Bugüne kadar kalp ve damar sağlığını kontrol amacıyla bir kalp doktoruna ya da sağlık kurumuna gitme sıklığı zayıf ve normal kilolularda %33 iken, fazla kilolu ve obezlerde %50’yi gösteriyor. Bel çevresi kalın olan kişiler %52 ile bugüne kadar kalp ve damar sağlığını kontrol amacıyla bir kalp doktoruna ya da sağlık kurumuna gitme oranı kalın olmayan kişilerden (%36) açık ara önde gidiyor.

Sporda “kadının fendi erkeği yendi”

Toplumun %44’ü hiç spor yapmıyor. Bu oran kadınlarda %50’ye çıkarken, erkeklerde %39’a düşüyor. Spor yapanların yaklaşık %9’u yeterli egzersiz yaptığını düşünüyor. Görüşülen kişilerin %6,4’ü haftada birden daha az, %13’ü haftada 1-2 kez, %23,1’i ise her gün spor yaptığını söylüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İsmail Öncel, “Üstün Hizmet Ödülü” İle onurlandırıldı

İLKO İlaç Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Öncel; Hepato Bilio Pankreatoloji (HEBİPA) Derneği tarafından 'Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.

Kapat