Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Temmuz 2011, Çarşamba 17:02

Günde 80 kişi sigarayı bırakmak için başvuruyor

Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi (BRSHH) yaptığı basın duyurusu ile ülke genelindeki 232 sigara bırakma polikliniği aracılığıyla son 4 ayda 220 bin kutu sigara bırakma ilacı ücretsiz dağıtıldı. Sıkı kontroller sonucu ve hastanın durumuna göre verilen bu ilaçlar sayesinde ilk ayda sigara bırakma oranı yüzde 72’lere ulaştı.

Program kapsamında toplam 360 bin ilaç alan Sağlık Bakanlığı, 250 bin sigara bağımlısını bu yolla tedavi etmeyi hedefliyor. İlaç destekli tedavi beraberinde sigara bırakma polikliniklerine olan talebi de artırdı.

Basın açıklamasında, BRSHH Sigara Bırakma Polikliniği’ne günde 80 kişinin sigarayı bırakmak için başvurduğuna yer verildi.

Merkeze yapılan başvuruların her geçen gün arttığını belirten yetkililer, 2010 yılında haftada 1 Perşembe günü AMATEM binasında hizmet vermeye başlayan polikliniğin 2011 Mayıs ayından itibaren hafta içi her gün hizmet vermeye başladığını dile getirdi.

Artan yoğunluk nedeniyle 2011 Temmuz ayında itibaren ÇEMATEM poliklinik binasında poliklinik oda sayısı 3’e çıkarıldı. Son 6 ayda sigarayı bırakmak için 1070 başvuru alındığı açıklandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlıkta İnovasyon Ödülü Dr. Said Haifawi’nin

Siemens, sağlık sektörünün başarılı isimlerini ödüllendiriyor. Bu yıl ilk kez verilen Siemens Sağlıkta İnovasyon Ödülü, International Hospital Kurucusu Dr. Said...

Kapat