Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

e-Reçete ve damar izi uygulaması 1 Ocak'ta tüm Türkiye'de 7 Aralık 2012, Cuma 13:47

e-Reçete ve damar izi uygulaması 1 Ocak’ta tüm Türkiye’de

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, 1 Ocak’tan itibaren interaktif sisteme geçeceklerini, SGK’nın numarasına SMS gönderecek sigortalıya, ne zaman emekli olacağı, emekli maaşı gibi bilgilerin yine SMS yoluyla ulaştırılacağını bildirdi.

Acar, sağlık hizmetlerindeki israf, kayıp ve kaçakları önlemek amacıyla halen bazı illerde pilot uygulaması yapılan e-reçete, avuç içi damar izi uygulamalarını da 1 Ocak’ta yurt genelinde başlatacaklarını kaydetti.

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi’nin konuğu olan SGK Başkanı Acar, 2008 yılında başlanan sosyal güvenlik reformunun sonuçlarına ilişkin sunum yaptı. Konuşması sırasında,

“Vatandaşa en iyi hizmeti vermek, israf, kayıp ve kaçakları önlemek amacıyla teknolojinin tüm imkanları kullanılacak.”

diyen Acar, sözlerine şöyle devam etti,

“Kağıt reçete dönemi de yeni yılda bitecek. 89 bin doktor şifre aldı, 10-15 bin doktorumuz kaldı. Onların da en kısa sürede şifrelerini almalarını sağlayacağız. 15 Aralık’ta basın toplantısıyla israfı önleyecek bu sistemin ayrıntılarını da duyuracağız.

Bazı özel hastanelerde hasta gitmeden T.C. kimlik numarası ile sanki muayene olmuş gibi işlem yapıldığını ve bize fatura edildiğini tespit ettik. Bu suiistimallerin önüne geçmek için bazı illerde pilot uygulaması yapılan avuç içi damar izi uygulaması da 1 Ocak’tan itibaren yurt genelinde başlayacak. Kişinin kimlik numarası ile avuç içi damar izi eşleştirilecek. Kişi hastanede avuç içini tarattıktan sonra işlemlerini yaptırabilecek.”

TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın, SGK Başkanı Fatih Acar'a plaket takdim etti.

Toplantının ardından TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın, SGK Başkanı Fatih Acar’a plaket takdim etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Acıbadem Mobil Sağlık'a Avrupa'dan ödül
Acıbadem Mobil Sağlık’a Avrupa’dan ödül

Acıbadem Mobil Sağlık, 2009-2012 yılları arasında mobil sağlık alanında Avrupa'nın en hızlı büyüyen şirketi oldu.

Kapat