Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Cisco TelePresence ile eczanelerde doktor danışmanlığı hizmeti 11 Aralık 2012, Salı 14:14

Cisco TelePresence ile eczanelerde doktor danışmanlığı hizmeti

Cisco ve Swisscom’un gerçekleştirdiği ve 2 yıl sürecek olan pilot proje kapsamında İsviçre’deki 200 eczaneye kurulan TelePresence Video İletişim Sistemi ile eczanelerde gelişmiş tele-sağlık hizmeti sağlanıyor. netCare adı verilen hizmet ile hastalar eczanelerde danışman tıp doktoruyla video bağlantısı üzerinden görüşebiliyor ve sorularını yöneltebiliyor.

Gerçek hayat kalitesinde sanal danışmanlık

Cisco TelePresence sistemi İsviçre’nin tele-sağlık merkezi MEDGATE’te bulunan tıp doktorlarını danışmanlık odalarına bağlıyor. Her bağlantının ucunda bir mikrofon, kamera ve 60 ekran full HD ekrana sahip EX90 sistemi bulunuyor. Doktor ve hastaların birbirlerini aynı odadaymış gibi görüp duyabildikleri sistem, sıradan bir doktor ziyareti ve görsel muayene tecrübesini bire bir yaşatıyor.

TelePresence sistemi, ihtiyaç duyulan durumlarda; tanısal donanım, ek monitör gibi parçalarla geliştirilebiliyor ve kalp atış hızı, kan basıncı ve ateş ölçme gibi tanı yöntemleri için kullanılabiliyor.

Gerçek hayat kalitesinde sanal sağlık danışmanlığı

Maksimum güvenlilik, gizlilik ve verimlilik

Bilgilerin hasta ve doktor arasında yüksek derecede güvenli, hızlı bir bağlantı üzerinden paylaşıldığı Cisco TelePresence sistemi ile kullanıcıların gizliliği tamamen korunuyor. Ek olarak hastaların gizliliğinin korunması için danışmanlık hizmeti ayrı bir odada veriliyor.

TelePresence sistemi ile desteklenen tele-sağlık hizmetlerinin Türkiye’de de verimli uygulama alanlarının olacağını düşündüklerini vurgulayan Cisco İşbirliği Çözümleri Bölge Satış Direktörü Vedat Tüfekçi şunları söylüyor;

“Özellikle doktor açığı bulunan illerde hizmet veren tıp merkezlerinde bu sistemin vatandaşların temel sağlık hizmetlerini verimli ve hızlı bir şekilde alması için faydalı olacağına inanıyoruz. Cisco TelePresence sistemleri ile yaşlıların ve engelli vatandaşların hizmet alabilmesi, bir sağlık kuruluşuna gitmeye gerek duyulmayan basit rahatsızlıkların teşhis ve tedavisinde destekleyici bir hizmet sağlanabilir ve sağlık sisteminin yükünün hafifletilmesine destek olunabilir.”

* Giriş görseli: Cisco Pics/Flickr.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Farmaskop 79: Obezite
Farmaskop’un yeni sayısı yola çıktı!

Farmaskop'un 79. sayısında kapak konumuz son 20 yılda yaygınlığı üç kart artış gösteren "Obezite". Dosya konumuzu ise her yönüyle "Aile...

Kapat