Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Haziran 2014, Cuma 15:13

Bilimadamları dişleri yeniden büyütmeyi başardı

Harvard Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı diş dolgusu ve protez dişlerin yerini alabilecek bir bilimsel gelişmeye imza attılar. Araştırmacılar geliştirdikleri teknoloji ile dişleri yeniden büyütmeyi başardılar.  Araştırmanın sonuçları sadece diş değil, kemik yenileme gibi alanların da önünü açabilir.

Science Translational Medicine adlı bilimsel dergide yayınlanan makalede araştırmacılar, diş gövde yapısında yer alan hücreleri düşük güçte lazer ışınlarıyla tetikleyerek dentin isimli yapıyı yeniden  oluşturmayı başardıklarını açıklamışlar. Teknolojik Gelişmeler’de yer alan habere göre; Dentin yapısına göz attığımızda  diş minesinin altında ve kemik yapısında olduğunu söyleyebiliriz. Günümüze kadar diş hücrelerinin bulundukları ortamda yeniden yenilenmesi konusunda herhangi bir gelişme yoktu. Lazer yöntemiyle diş büyümesi yönteminden önce araştırmacılar gövde hücrelerini vücut ortamından izole edip belirli hücreleri geliştirebiliyorlardı. Eski yöntem maliyet ve yasal açıdan çok fazla sorunlarla karşılaşıyordu. Yeni yöntem ile yasal tartışmalara girmeden çok daha hızlı şekilde sonuçlar üreteceğe benziyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktorların e-reçete şifrelerini kırdılar

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ilaç şebekesine yönelik yaptığı son operasyonda kan donduran bir yöntemi ortaya çıkardı. Soruşturmada,...

Kapat