Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Eylül 2013, Salı 11:31

Zorla atanan sağlık çalışanları mahkeme kararıyla umutlandı

Zoraki atama karşısında açılan davlardan ilk sonuç Çorum’da alındı. Çorum İdare Mahkemesi, toplum sağlığı merkezinde görevli hemşirenin kendi isteği dışında hastaneye re’sen atanması işlemini iptal etti.

Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan sağlık çalışanları 21 Aralık’ta yapılan atamalarla şaşkına dönmüştü. Sağlık müdürlükleri, halk sağlığı müdürlüklerinde görev yapan yaklaşık 7 bin ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi sekreter iş yerlerine gittiklerinde kötü bir sürprizle karşılaşmıştı. Kendilerine sorulmaksızın, bir gecede yıllarca çalıştıkları görev yerlerinden alındıklarını öğrenen çalışanlar, ‘kıyametin kopuşu bu olsa gerek’ yorumu yapmışlardı.

Türk Sağlık-Sen, çalışanların haberi olmadan yapılan bu atamalara karşı sendika üyelerinin dava açmaları için hukuki destek vermişti. Hürriyet’in haberine göre; Çorum’da açılan dava sonucu İdare Mahkemesi, İl Devir Komisyonu teklif listesinde söz konusu hemşirenin ismi olmadığı halde tayinin yapıldığına dikkat çekilerek, “İl devir komisyonu teklif listesinde davacının ismine yer verilmediği, bu anlamda KHK hükümleri ve bakanlık emirleri ile amaçlanan sağlık personelinin il bazında dengeli dağılımını sağlama ilkesine aykırı uygulama yapıldığı görülmekle dava konusu işlemin hukuka uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

KADROSU HASTANEDE, KENDİSİ TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİNDE

Mahkeme kararında ayrıca, davacının hastaneye re’sen atanmasına karşın; ihtiyaç nedeniyle toplum sağlığı merkezinde çalıştırmaya devam edildiğine dikkat çekerek, re’sen atamanın sebep unsuru yönünden de hukuka aykırı işlem olduğu vurgulandı.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Bir gecede binlerce sağlık çalışanını yıllardır çalıştıkları kurumdan haberleri bile olmadan tayin etmişlerdi. Mağdur olan üyelerimize hukuki destek sağlayarak dava açmalarına yardımcı olduk. Sonuçta mahkeme kararıyla da bu tayinlerin  hukuka uygun olmadığı ortaya çıkmış oldu. Tayinleri çıkarılan çalışanlar için emsal bir karardır. İdareler bu tür keyfi uygulamalardan artık vazgeçmelidirler” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Omega Pharma Pazarlama Müdürlüğü’ne yeni atama

Omega Pharma’nın, Türkiye Pazarlama Müdürlüğü’ne Dr. Özgür Selçuk getirildi.  Omega Pharma’daki görevine Eylül 2013’te başlayan Özgür Selçuk, çalışma hayatına 1995’te...

Kapat