Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Temmuz 2013, Cuma 11:20

Zoetis tam bağımsız bir şirket oldu

Pfizer’in çiftlik ve pet hayvanlarına yönelik sağlık ürünleri alanında faaliyet gösteren Hayvan Sağlığı operasyonunu ayrı bir şirkete dönüştürülmesiyle oluşan Zoetis, tam bağımsız bir şirket halini aldı. Geçtiğimiz ay içinde takas teklifine çıkarılan Pfizer hisselerinin kabulüyle, Pfizer’in artık Zoetis üzerinde mülkiyet hakkı kalmıyor. Pfizer daha önce, bir kısım hissesini koruduğu Zoetis’in yaklaşık yüzde 20 oranında hissesini halka arz ederek satışa sunmuştu.

Daha önce Pfizer’in Hayvan Sağlığı Divizyonu olan Zoetis’in şirket dönüşümünde son aşamaya gelindi. Pfizer, Mayıs itibariyle başlayan takas teklifinin şartları uyarınca Haziran sonu itibariyle elindeki 400.985.000 Zoetis hissesinin tamamı karşılığında Pfizer hissesi kabul ettiğini, takas teklifinin nihai sonuçlarını önümüzdeki günlerde açıklayacağını duyurdu. Pfizer’in Pfizer hisselerini kabulü sonrasında Zoetis’te herhangi bir mülkiyet hakkı kalmamasıyla şirket tümüyle bağımsız bir hal aldı. Zoetis böylece 500 büyük Amerikan şirketini kapsayan Standard & Poor’s 500 borsa endeksinin en yeni üyelerinden biri oldu. S&P ve Dow Jones Endeksleri Zoetis’i S&P 500 GICS (Global Industry Classification Standard) Pharmaceuticals Sub-Industry endeksine ekleme niyetini beyan etti.

Zoetis CEO’su Juan Ramon Alaix “Bu Zoetis için tarihi bir gün. Şirketimizin hayatında bir sonraki evreye geçiyoruz, artık tümüyle bağımsız bir şirket olarak kendi stratejilerimizi izleyeceğiz. Yönetim Kurulumuzdaki değişiklikler Pfizer’den tam bağımsızlığımızı yansıtmakta ve lider kadromuza deneyimli yeni isimler katmaktadır. Hâlihazırdaki yönetim kurulu üyelerine hedeflerimizi gerçekleştirmekte ve Zoetis’in geleceğine yönelik stratejiyi biçimlendirmekte yol gösterdikleri için teşekkür ederim” diye konuştu.

Zoetis Türkiye CEO’su Burhan Hacı “Dünya ve Avrupa ortalamaları ile kıyaslandığında ülkemiz hayvan sağlığı pazarı içinde olağanüstü bir büyüme potansiyelini barındırmaktadır. Türkiye artan nüfusuyla birlikte hayvansal gıda tüketimini yükseltmek zorundadır. Bu nedenle biz ülkemiz hayvancılığının gelişmesi için çalışıyoruz. Ülkemizde Pfizer Hayvan Sağlığı 1957’de hayvan sağlığına yönelik ilaç üretimine başlamıştır. Dünyada 60 yıllık, Türkiye’de 56 yıllık deneyime sahip Pfizer Hayvan Sağlığı’nın mirasından da faydalanarak hayvansal verimi engelleyen ve hayvansal gıdalarla insan sağlığını tehdit eden hastalıklara karşı aşı ve ilaç geliştirmeye devam edeceğiz. Benzer şekilde, insan mutluluğun vazgeçilmez bir parçası olan pet hayvanlarının da daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam sürmeleri için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Balık yağı hapı prostat kanseri riskini yükseltiyor

Hafızayı güçlendirmek için tüketilen balık yağı haplarının prostat kanseri riskini artırdığı açıklandı. ABD’deki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nin çalışmalarına göre...

Kapat