Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Mayıs 2014, Perşembe 16:43

Zeytinyağı hap oluyor

İngiliz Kalp Birliği ve King’s College London tarafından yapılan bir araştırma zeytinyağının, kan basıncını düşürmeyi nasıl başardığını ortaya koydu.

Araştırmada, zeytinyağı ve sebzenin birlikte tüketildiği zamanlarda tansiyonu düşüren nitro asidik yağ üretimi sağladığı ortaya çıktı. Akdeniz diyetinin sağlıklı oluşunun altında bu sebebin yattığı belirtildi.

Yağ açısından zengin olan Akdeniz beslenme tarzının vücuda zarar vermemesinin sebebi olarak beraberinde tüketilen yeşil sebze ve lifli gıdalar gösteriliyor. Nitrat açısından zengin ıspanak, kereviz ve havuç, zeytinyağının avokado, kabuklu yemiş gibi nitritlerle tüketildiği zaman kan basıncının düşmesi için midede uygun ortamı oluşturuyor.

HAPI GELİŞTİRİLECEK

Araştırmaya katılan Profesör Philip Eaton, “Çalışmamızın sonuçları saf zeytinyağı ve kabuklu yemiş tüketimi açısından zengin Akdeniz tipi beslenmenin yararlarını tekrar ortaya koydu. Bu tarz beslenerek; felç, kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi kardiyovasküler rahatsızlıklara yakalanma riski düşürülebilir” dedi.

Çalışmaya katkı sağlayan bir Amerikan araştırmacı ise nitro asidik yağ içeren hap üretimi üzerinde çalıştığı belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Yabancı doktorlar olmadan sistem çalışmaz

Dünya Sağlık Örgütü’nün yıllık toplantısı için Cenevre’de bulunan İsviçre Sağlık Bakanı Alain Berset, AB vatandaşlarına kota uygulanmasının en büyük etkisinin...

Kapat