Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

15 Haziran 2011, Çarşamba 18:38

Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “Radikal trakelektomi” sonrası ilk canlı doğum

Ülkemizde "radikal trakelektomi" yöntemini uygulayan az sayıdaki merkezden birisi olan Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Prof. Dr. Ateş Karateke ve ekibi tarafından opere edilen 26 yaşındaki Aslı Şahin, operasyondan sonra hamile kaldı. 2011 yılının Mart ayında sezaryenle doğum yapan Şahin, 2 kilo 650 gram ağırlığında sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdi. Aslı Şahin, ülkemizde "radikal trakelektomi" yöntemiyle tedavi edildikten sonra başarıyla doğum yapan ilk hasta oldu.

Gelişmeyi kamuoyuyla paylaşmak için düzenlenen basın toplantısına Başhekim Doç. Dr. Ayşenur Celayir de katıldı. Toplantıda, Prof. Dr. Ateş Karateke, rahim ağzı kanserinde uygulanan "radikal trakelektomi" yöntemi hakkında bilgi verdi. Karateke, bu yöntemle standart tedaviden farklı olarak, hem rahim ağzı kanserinin tedavi edildiğini hem de kadının doğurganlığının korunduğunu belirtti.

Toplantıya eşi ve bebeğiyle katılan hasta Aslı Şahin de, çok mutlu olduğunu dile getirerek, "Kızım Ela benim için bir mucize" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, güncel olarak tüm dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu ve her gün 650’den fazla kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini tahmin ediyor. Her yıl 490 bin yeni rahim ağzı kanseri olgusuna tanı konuluyor. Bu, günde 1300’den fazla yeni olgu anlamına geliyor.

Hastane yetkilileri basın toplantısında, erken evrede tanı konulan hastaların rahim ve yumurtalıklarını koruyarak ameliyat edilebilmesinin günümüz tıbbında mümkün olduğu vurgulandı ve bu konuda deneyimli bir jinekolojik onkologa başvurmak çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için bir umut ışığı olabileceğine dikkat çekildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Eczanede Sigara Bıraktırma Danışmanlığı Eğitimi”nde sertifikalar dağıtıldı

İstanbul Eczacı Odası'nın Pfizer Türkiye desteğiyle 11 Haziran"da eczacılara yönelik olarak gerçekleştirdiği "Eczanede Sigara Bıraktırma Danışmanlığı Eğitimi" sona erdi.

Kapat