Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Haziran 2014, Pazartesi 10:28

Zebra balığı embriyosu kanser için umut oldu

İlginç bir görünüşe sahip olan bu canlı, bilimkurgu film sahnelerinden çıkmış bilgisayar efekti değil. İnsanlığı ele geçirmek gibi bir niyeti de yok, bu sadece zararsız bir Zebra balığı embriyosu. 4 günlük olan bu embriyo 1,4 milimetre uzunluğunda.

Akvaryumlarda da tercih edilen 4-6 santimetre boyutlarındaki Zebra balıkları, sürü halinde dolaşmayı severler ve oldukça ucuzdur. Bunlar ucuz ve hızlı türetilen balıklar olduğundan gelişim biyologları açısından da en çok aranan balık olmaya başladı. Hatta genetik ve nörobilim laboratuarlarında daha popüler oldu.

Ancak, zebra balıkları şu anda genetiği değiştirilip ticari amaçlarla farklı renklerde satılmasının yanısıra nörobilim laboratuarlarında da popüler.

Bilim adamları yakın zamanda Zebra balıklarını kanser araştırmaları için de kullanılıyor. Çünkü Zebra balığında insanlarda rastlanan tümör türünün gelişebileceği tespit edildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kalp hastalıkları riskini azaltan gen bulundu

Amerikalı bilim insanları, bir gendeki mutasyonun kalp damar hastalıkları riskini yüzde 40 azaltabileceğini keşfetti. İyi kolesterol seviyesinin düşük olması değil,...

Kapat