Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Temmuz 2013, Salı 15:05

Zararlı alışkanlıklar kanserin yıllık maliyetine 33,9 milyar dolar ekliyor

GE Healthcare, zararlı alışkanlıklar ve yaşam tarzı tercihlerinin kanserle ilgili harcamaları her yıl yaklaşık 33,9 milyar dolar artırdığını ortaya koyan ikinci araştırma bulgularını yayınladı. Araştırma ayrıca, zararlı alışkanlıkların azaltılmasının, küresel sağlık sistemlerinin her yıl 25 milyar dolar tasarruf etmesini sağlayabileceğini de ortaya çıkarttı.

2013 yılının Mayıs ve Haziran aylarında GFK Bridgehead’in GE Healthcare için gerçekleştirdiği araştırma, dört zararlı alışkanlık olan sigara, alkol, kötü  beslenme ve fiziksel faaliyet eksikliğine ve bu alışkanlıkların göğüs, akciğer ve kolon kanseriyle olan ilişkisine odaklandı. Araştırma, 10 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede zararlı alışkanlıkların kanser sebebiyle oluşan maliyetler üstündeki etkisini hesapladı. (bkz. Editör notları)

GE Healthcare CCO’su Jeff DeMarrais, konuyla ilgili olarak, “Bu araştırmanın ortaya çıkardığı zararlı alışkanlıkların toplam küresel maliyeti çok etkileyici. Her birimizin yaşamımızda yapabileceği birkaç küçük değişiklik ve rutin kontrollerin sağladığı tasarrufun boyutları ise bize umut veriyor. Bu veriler aynı zamanda yıllık #GetFit kampanyamızın sağlıklı seçimler, erken teşhis ve olası kanser riski arasındaki bağlantıyla ilgili olarak toplumdaki farkındalığı artırmak açısından ne kadar önemli olduğunu da tekrar ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Araştırma, 33,9 milyar dolarlık yıllık küresel maliyeti 10 ülkeye bölüyor ve hem kanser tedavisi için yapılan yıllık harcamayı hem de hesaplanan olası yıllık tasarrufu kapsıyor.

ABD, 18.41 milyar dolar harcama ile yıllık küresel harcamaların yüzde 54’ünü gerçekleştirerek birinci sırada yer alırken, onu 8,57 milyar dolar (yüzde 25,3) ile Çin, 1,5 milyar dolar (yüzde 4,4) harcama ile Fransa, Almanya ve Türkiye izliyor. Brezilya (378 milyon dolar – yüzde 1,1) ve Suudi Arabistan (107 milyon dolar – yüzde 0,3) gibi gelişmekte olan ülkelerin ise bu aşamada yıllık kanser harcamalarının oldukça düşük olduğu görülüyor (bkz. Tablo 2).

Tütün kullanımının akciğer kanserinin gelişimiyle bağlantılı olduğu uzun süredir bilinen bir gerçek olsa da, veriler hareketsizlik ve yanlış beslenme gibi diğer zararlı alışkanlıkların da kanser riskini etkilediğini gösteriyor. Örneğin, hareketsizlik ve kötü beslenme genellikle kilo almakla ilişkilendirilse de, bu araştırma hareketsiz bir yaşam süren erkeklerin kolon kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor (görece risk puanı = 1,61; yani kansere yakalanma riski aktif bir yaşam süren bir bireye göre yüzde 61 daha fazla). Sonuç olarak hareketsizliğin kolon kanserine olan etkisini, hastalığın yıllık yaklaşık 160 milyon doları bulan zararıyla ilişkilendirmek mümkün.

Kanserden kaynaklanan ölümlerin neredeyse yarısı, sağlıklı bir kiloda kalmak, sigara içmemek, sağlıklı beslenmek, fiziksel olarak aktif olmak ve tavsiye edilen tarama testlerinden geçmek gibi sağlıklı seçimler yapılarak önlenebiliyor. Ancak, hem bu araştırma, hem de Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verileri, zararlı alışkanlıkların tüm ülkelere hâkim olmaya devam ettiğini gösteriyor.

On ülkenin yedisinde, nüfusun yüzde 25’inden fazlası hala düzenli olarak sigara içiyor. Sigara alışkanlığı, en çok 15 yaş üstü yetişkinlerin yüzde 31’inin sigara içtiği Fransa ve Türkiye’de görülüyor.

Fransız kadınlar ve Türk erkekleri, sırasıyla yüzde 31 ve yüzde 47 oranlarıyla en çok sigara içen gruplar olarak öne çıktı.

Fiziksel faaliyet eksikliğinde ise Suudi Arabistan ve İngiltere son sırada yer alıyor. 18 yaşın üzerindeki Suudi vatandaşlarının yüzde 68,8’i ve İngiliz vatandaşlarının da yüzde 63,3’ü hareketsiz bir yaşam sürüyor; bu oran Hindistan’da yalnızca yüzde 15,6 iken, Almanya’da da yüzde 28.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Doktor çalıştırmayan işyerine ceza!

İşyerlerinde yardımcı sağlık personeli bulundurma zorunluluğu ‘resmen’ başladı. Yönetmelik, geçtiğimiz cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Artık az tehlikeli...

Kapat