Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Eylül 2013, Pazartesi 10:14

Yüz nakli faturalarını SGK ödüyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, SGK’nın teminat paketinin çok geniş olduğunu ve Türkiye’nin bu anlamda en cömert ülkelerden biri konumunda bulunduğunu söyledi. İlhan, bugüne kadar yapılan 6 yüz naklinin de SGK tarafından karşılandığını belirtti.

Yüz nakillerinde 15 güne kadar olan işlemler için bir paket fiyatı bulunduğunu, bunun da 42 bin lira olarak belirlendiğini kaydeden İlhan, eğitim, araştırma ve üniversite hastanelerine de yüzde 10 artırımlı bir bedel ödendiğini, bunun da 46 bin lira ettiğini bildirdi.
İlhan, “15 gün sonrasındaki diğer işlemler ve tedaviler ayrıca faturalandırılıyor. 42 bin lira 15 günlük işlemler için, sonra ödenen bedellerle bu fatura artıyor” dedi.

Karadelik kapanıyor
Sigorta prim gelirlerinin SGK giderlerini karşılama oranının giderek arttığını belirten İlhan, “2012 yılında yüzde 89 olan oran 2013 yılının haziran ayı itibariyle yüzde 90’a ulaştı” dedi. İlhan, açıkların Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya oranlarında da azalma olduğunu belirterek 2013 yılı için öngörülen açık tahmini 24.8 milyar lira iken haziran itibariyle 9 milyar lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Kayıtdışı için tarıma yoğunlaştı

Prim gelirlerinin artırılması açısından kayıtdışılıkla mücadelenin en önemli çalışma alanlarından biri olduğunu kaydeden SGK Başkanı, kayıtdışılık oranının yüzde 36’lara kadar indiğini kaydetti. Yadigar Gökalp İlhan, “En fazla kayıtdışı alanı tarım sektöründe gözüküyor. Dolayısıyla oraya da yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Lanvis 40 mg 25 tablet” ödeme listesinden çıkmayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu , lösemi tedavisinde kullanılan "Lanvis 40 mg 25 tablet" isimli ilacın ödeme listesinden çıkarılmasının söz konusu olmadığını...

Kapat