Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Haziran 2013, Çarşamba 17:32

Yürüyüş diyabeti engelliyor

Her yemekten sonra 15 dakika yürümenin, yaşlılarda diyabet oluşmasını engelleyebileceği ortaya çıktı. ABD’de George Washington Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, yemek sonrası yürüyüşler de kan şekerini düşürmek için uzun yürüyüşler kadar etkili olabiliyor.

Yemekten sonra yükselen kan şekeri Tip 2 diyabet riskini arttırıyor. Bu nedenle araştırmada, yemekten sonra dinlenmenin “yapabileceğiniz en kötü şey” olduğu vurgulanıyor. BBC’de yer alan habere göre; araştırma sonuçlarını kaleme alan Loretta DiPietro’ya göre, yemeklerden sonra kan şekerinin hızla yükseldiği ‘riskli anlarda’ kısa egzersizin etkisi ilk kez ölçüldü.

Günde üç kez 15 dakika yürümenin kan şekerini düşürmekte 45 dakikalık tek bir yürüyüş kadar etkili olduğu saptandı. Araştırmaya göre yürüyüş için en iyi vakit ise, akşam yemeği sonrası. Zira genelde, en fazla akşam yemek yeniyor ve kan şekerindeki en büyük yükselme de bunu izliyor.

Kilo vermek ve egzersiz Tip 2 diyabeti önlemenin en iyi yolu olarak kabul ediliyor. Amerikalı ekibin araştırması 60 yaş üzeri 10 kişiyi kapsıyor. Dr. DiPietro, araştırma sonuçlarının doğrulanması için daha geniş çapta araştırmalara gerek olduğunu söylüyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlıkta hizmet sınır ötesine taşındı

Sağlık Bakanlığı, Dönüşüm Programı çerçevesinde başlattığı çeşitli eylem planı ve uygulamaların yanı sıra hizmette ülke sınırlarını aştı. Sağlık Bakanlığı, Dönüşüm Programı...

Kapat