Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

5 Haziran 2014, Perşembe 14:32

Yurtdışına gideceklere sağlık hattı

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun talimatlarıyla yurt dışına seyahat eden vatandaşların, seyahatlerinde karşılaşacakları sağlık problemleriyle ilgili danışmanlık yapmak üzere Seyahat Sağlığı Danışma Hattı’nı hizmete geçirdi.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Dr. Hüsem Hatipoğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin, özellikle son 10 yıldan bu yana yapılan reform niteliğindeki çalışmalarla sağlık alanında hızla ilerlediğini söyledi.

Bu çalışmaların, vatandaşların sağlıklı birer fert olarak hayatlarını sürdürebilmeleri için yapıldığını ifade eden Hatipoğlu, sağlık hizmetlerindeki ilerlemeler, gelişmeler ve yeniliklerle ilgili çalışmaların, Hükümet’in, Sağlık Bakanlığının, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün en öncelikli hedefleri arasında yer almaya devam edeceğini belirtti.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün uluslararası seyahatlerin arttığını, hac ve umre dolayısıyla ülkeden toplu çıkışların gerçekleştiğini aktaran Hatipoğlu, şunları kaydetti:

“Bu sebeple seyahat edilen bu ülkelerde, ülkemizde görülmeyen farklı enfeksiyon etkenleriyle vatandaşlarımız karşı karşıya kalmaktadır. Son dönemlerde ortaya çıkan Ebola virüs hastalığı ve MERS-CoV enfeksiyonları buna en iyi örneklerdir. Dünyada görülen bu son salgınlar, Seyahat Sağlığı Danışma Hattı hizmetinin önemini göstermiştir. Söz konusu danışma hattı sadece seyahat edenlere değil, Türkiye sınırları dışında bulunan vatandaşlarımıza ve soydaşlarımıza da hizmet vermek üzere düzenlenmiştir. Bunun için gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanan Seyahat Sağlığı Danışma Hattı, tüm vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın faydalanıp istifade edebilecekleri hale getirilmiştir. Bu hattımız vasıtasıyla gerekli koruyucu önlemleriyle ilgili bilgilerin yanında, vatandaşlarımızın karşılaşabilecekleri tüm sağlık problemleri hakkında da danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.”

Hatipoğlu, Seyahat Sağlığı Danışma Hattı’na (212) 444 77 34 nolu telefondan ulaşılabileceğini vurguladı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İnsan kalbi için 3 boyutlu simülasyon geliştirildi

Amerikan Kalp Derneği'nin raporuna göre, Forecasting the Future of Cardiovascular Disease in the United States (ABD'de Kardiyovasküler Hastalıkların Geleceğiyle İlgili...

Kapat